Ponad połowa konkursów w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) w 2016 r. przeznaczona jest dla jednostek samorządu terytorialnego (JST), ich jednostek organizacyjnych i stowarzyszeń. Dodatkową pulę naborów województwa organizują w trybie pozakonkursowym, dedykowanym konkretnym samorządom lub ich instytucjom.
W tabeli na stronach >I6-7 przedstawiamy wybór tematów i przykładowe działania w regionach.
Twarde razem z miękkimi
Imponującą liczbę naborów w 2016 r. w RPO zawdzięczamy decyzji Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju o połączeniu w tej perspektywie w jednym programie dwóch funduszy – EFRR (tzw. twarde inwestycje) i EFS (tzw. miękkie projekty). To właśnie w dziedzinie rynku pracy, w profilaktyce zdrowotnej i edukacji finansowanej z EFS odbędzie się najwięcej naborów. Wnioski składać będą powiatowe urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej, szpitale, przychodnie, szkoły i uczelnie. Konkursy w tym zakresie ogłaszają wszystkie województwa.
Z kolei jeśli chodzi o wartość środków, to „najbogatsze" nabory związane są z zakupem niskoemisyjnych środków transportu, termomodernizacją budynków użyteczności publicznej (często połączoną z rewitalizacją miejskich obszarów zdegradowanych) i generalnie ochroną środowiska. Sporo regionów zorganizuje też nabory na cyfryzację urzędów oraz budowę infrastruktury w obszarze zdrowia i dziedzictwa kulturowego.
Różne priorytety
Oczywiście będą też projekty z zakresu budowy wodociągów i kanalizacji, terenów inwestycyjnych i inwestycji w odnawialne źródła energii. Ale są one mocno limitowane i obarczone dodatkowymi warunkami. Zdecydowanie mniej naborów będzie w gospodarce odpadami i budowie dróg gminnych czy wojewódzkich.