Uzbekistan odcina Rosjan od przelewów za granicę

Od napaści na Ukrainę i pierwszych sankcji, Kreml i Rosjanie wykorzystują Uzbekistan do transakcji bankowych z zagranicą. Teraz to się skończy.

Publikacja: 05.09.2023 14:11

Uzbekistan odcina Rosjan od przelewów za granicę

Foto: Adobe Stock

Największe serwisy płatnicze Uzbekistanu - Pay Way i Oson - zawiesiły zagraniczne przelewy pieniężne. Oson ogłosił zmiany 5 września, Pay Way – dzień wcześniej, informuje gazeta Kommersant. To ważna wiadomość dla rosyjskiej gospodarki i obywateli, którzy realizują swoje płatności z zagranicą za pośrednictwem uzbeckich serwisów. Po wojnie wywołanej przez Kreml, Uzbekistan znalazł się w pierwszej piątce krajów pod względem wielkości transferów rosyjskich.

Skąd decyzja o zawieszeniu transakcji? Pay Way tłumaczy, że w jego aplikacji wyłączone zostały przelewy do „wszystkich międzynarodowych miejsc docelowych, w tym z Rosji i do Rosji”. Służba prasowa serwisu wyjaśniła, że ​​to bank centralny Uzbekistanu „polecił tymczasowo wyłączyć te kierunki”. Oson poinformował także, że zawieszone są przelewy międzynarodowe i płatności za usługi zagraniczne. Firma obiecała, że ​​„praca usług zostanie przywrócona w najbliższej przyszłości”.

Czytaj więcej

Bułgaria wyrzuciła Łukoil z terminalu, odszkodowania nie będzie

Przyczyny decyzji banku centralnego nie są podawane do publicznej wiadomości. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że stało się to pod naciskiem Zachodu, szczególnie USA, które tropią wszystkie sposoby i miejsca obchodzenia przez Rosjan sankcji.

W Uzbekistanie działają 52 systemy płatności. Jednak to dwie największe firmy, Oson i Pay Way, realizują ponad 80 proc. wszystkich przelewów międzynarodowych do Rosji. W lutym trzeci na rynku serwis Solar Staff odnotował siedmiokrotny wzrost transferów z Federacji Rosyjskiej za granicę. Z 15 mln rubli w 2021 r., wielkość skoczyła do 103 mln rubli w 2022 r.

Biorąc pod uwagę nowych użytkowników usługi, wielkość przelewów wzrosła 16-krotnie, z 27,2 mln rubli do 434,7 mln rubli. Najczęściej środki wypłacane były na karty banków w Gruzji, Kazachstanie i Armenii. Większość przelewanych za granicę rosyjskich pieniędzy pochodziła od programistów, webmasterów, kierowników projektów, blogerów i menedżerów ds. marketingu. To głównie oni uciekali z Rosji przed wojną i poborem.

Solar Staff przeanalizował transakcje swoich klientów, którzy podczas rejestracji wskazali Rosję jako kraj zamieszkania. W 2021 r. było ich 89 tys., w 2022 r. – 99 tys. To 40 proc. wszystkich korzystających z serwisu.

Finanse
Pary, które rozmawiają o pieniądzach i wspólnie nimi zarządzają, są szczęśliwsze
Finanse
Jest nowy program mieszkaniowy. „Rząd na wojnie z deweloperami i flipperami"
Finanse
Jak rosną oszczędności Polaków? Padł nowy rekord
Finanse
SGH startuje z Otwartym Uniwersytetem Ekonomicznym
Finanse
Firmy pożyczkowe „skradły” bankom sporo klientów. Dlaczego Polacy je wybierają?