Najlepszy fundusz inwestujący w akcje polskie dzieli obecnie od najgorszego 17,5 pkt proc., licząc od początku roku. Na górze tabeli znajdziemy głównie produkty nastawione na nowoczesne branże. Na dole – fundusze indeksowe, czyli mocno zaangażowane w banki. Oczywiście wciąż jest to ta grupa przedsiębiorstw, która jest najbardziej odpowiedzialna za kilkupunktowe zejście WIG20 poniżej zamknięcia 2022 r., dlatego odpowiedź na pytanie o przyszłość banków jest kluczowa dla perspektyw krajowego rynku.
– Według mnie kryzys banków został zażegnany tylko tymczasowo – mówi Kacper Żak, zarządzający BPS TFI. Jak zauważa, w dłuższym terminie kluczowy będzie postęp inflacji. – Wyjściem z problemów albo raczej kolejnym ich odsunięciem byłoby powtórzenie QE (program skupu aktywów przez banki centralne – red.), co od 2009 r. było już kilkakrotnie praktykowane – przypomina Żak. Jak podkreśla, obecne uwarunkowania jednak nie pozwalają na swobodne stosowanie tego narzędzia. – Przez pojawienie się wysokiej inflacji banki centralne poniekąd doszły do ściany. Obecny okres dezinflacji jest pewnym okienkiem, w którym mogą lekko poluzować kurs, ale nie wiadomo, co będzie za kilka kwartałów i czy znowu nie będą musiały zaostrzyć polityki pieniężnej – zaznacza ekspert BPS TFI. Przypomnijmy, że w środę odbędzie się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Inwestorzy czekają na decyzję dotyczącą stóp procentowych. Główne założenie to podwyżka o 25 pkt baz. W ubiegłym tygodniu EBC zdecydował z kolei o podwyżce o 50 pkt baz., mimo coraz głośniejszych problemów z bankami.
Czytaj więcej
W pierwszym miesiącu 2023 r. klienci TFI nie mogli narzekać na wyniki, niezależnie od podjętego r...
W ocenie Żaka wyceny polskich banków są obarczone wieloma uwarunkowaniami. – Oprócz sytuacji gospodarczej, która wpływa choćby na koszty ryzyka, można do nich zaliczyć ciągnącą się kwestię kredytów frankowych, potencjalnych kolejnych wakacji kredytowych itp. Banki w Polsce osiągały bardzo dobre wyniki w ubiegłym roku, ale niepewne otoczenie nie daje rękojmi, że nie będą musiały się pojawiać jakieś odpisy zysków. Ryzyka są dostrzegalne choćby przez polskiego regulatora, który wezwał większość banków do wstrzymania się z wypłatą dywidend – mówi Żak.