Aktualizacja: 25.02.2025 06:12 Publikacja: 21.02.2023 07:00
Foto: Adobe Stock
Pod projektem uchwały przewidującej likwidację prowadzącej kanał streamingowy spółki Kraków 5020 podpisy złożyło 1,3 tys. mieszkańców, choć ich wymagana minimalna liczba to 300.
– To prawdopodobnie pierwsza w Polsce inicjatywa obywatelska, którą można było wspierać w formie online. Podpisy przekazane zostały do urzędu miasta, a dokumenty czekają teraz na weryfikację – mówi Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! I dodaje: – Prezydent miasta teoretycznie powinien dążyć do realizacji zapisów takich uchwał. – Tzw. uchwały kierunkowe, nawet jeśli zostaną przyjęte przez radę miasta, nie są bowiem dla władz, np. prezydenta, wiążące, stanowią jedynie pewne zalecenie czy wskazanie na to, że trzeba podjąć jakieś działania. Wcześniej do zbadania wydatków spółki powołana została już doraźna komisja rady miasta, której przewodniczy radny Łukasz Maślona. – Pojawiające się w mediach kontrowersje związane z funkcjonowaniem spółki ogniskowały się głównie wokół tematu utworzenia drugiej magistrackiej telewizji i zatrudnienia do pracy w niej dziennikarzy profesjonalnych mediów, oraz stworzenia na tę potrzebę hybrydowego studia nagrań w Centrum Kongresowym ICE – przypomina. I ocenia: – Wszystkie one skutkowały pytaniem o zasadność wydatkowania publicznych pieniędzy i o to, czy nie jest ono nadmierne. – Komisja pracuje już nad końcowym raportem, który odpowiedzieć ma właśnie na pytanie o zasadność wydatków spółki. – Do tej pory udało nam się ustalić, że na samo funkcjonowanie telewizji, której oglądalność jest znikoma, i na prowadzenia studia zostało wydanych przynajmniej kilkanaście milionów złotych. A trzeba pamiętać, że spółka ma też inne zadania, które pochłaniają kolejne pieniądze – wskazuje radny. Jak dodaje, chodzi też o wydatki związane z zarządzaniem centrum ICE. – Zakładam, że w marcu lub kwietniu ta obywatelska inicjatywa uchwałodawcza trafi pod obrady rady miasta – podsumowuje Łukasz Maślona. Rzecznik spółki Kraków 5020 Filip Szatanik zapewnia jednak, że swoje zadania, czyli prowadzenie ICE oraz promowanie miasta i zarządzanie informacją turystyczną, wypełnia ona właściwie. I dodaje, że obsługa centrum – przy maksymalnej liczbie rezerwacji na międzynarodowe wydarzenia, tak jak w tym roku – i tak wymagałaby dodatkowych nakładów ze strony miasta. Zyskują jednak taksówkarze, hotelarze i restauratorzy. – To mit, że środki uzyskane w wyniku likwidacji spółki mogłyby zostać przekazane np. na funkcjonowanie komunikacji miejskiej – wskazuje rzecznik. Jego zdaniem chybione są też zarzuty, jakoby prowadziła ona drugą telewizję magistracką. – Mówimy tutaj jedynie o służącym promocji miasta projekcie multimedialnym, którego prowadzenie w zeszłym roku kosztowało ok. 5 milionów złotych – dodaje.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Kierujący, zamierzający wykonać skręt w lewo, nie jest zobowiązany do upewnienia się, czy nie jest wyprzedzany - orzekł Sąd Najwyższy.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
Od soboty 15 lutego do środy 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za 2024 rok. Jest to możliwe w formie tradycyjnej – papierowej, a także elektronicznej. Wyjaśniamy, jak złożyć zeznanie przez Twój e-PIT oraz w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, wywodząca się z formacji opozycyjnej podkreśla, że w czasie stanu wojennego nie można przeprowadzić na Ukrainie wyborów.
Władze Katalonii żądają, by platformy pośredniczące w wynajmowaniu turystom mieszkań i domów usunęły ze swoich zasobów ponad 3,3 tysiąca obiektów. Chodzi o te, które w zeszłym roku, ich zdaniem, działały nielegalnie.
Inwestorzy mają nadzieję, że nowa koalicja rządowa w Niemczech będzie w stanie pobudzić gospodarkę balansującą na krawędzi recesji.
- Aby rozwiązać tak złożony problem, jak kryzys ukraiński, Rosja i USA muszą najpierw zwiększyć poziom obustronnego zaufania - mówił w rozmowie z prokremlowskim propagandzistą, Pawłem Zarubinem, rosyjski prezydent Władimir Putin.
Wyrok WSA: pojęcie „powiatowa jednostka organizacyjna” obejmuje zarówno jednostki nieposiadające osobowości prawnej, jak i te, które mają osobowość prawną.
Łódzki Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych ponownie otworzy sezon najważniejszych festiwali.
Rada Bezpieczeństwa ONZ w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie przyjęła zaproponowaną przez USA rezolucję ws. Ukrainy, która ma neutralny wydźwięk i nie określa Rosji mianem agresora.
Ministerstwo Aktywów Państwowych poszukuje nowej siedziby dla Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Zamknięcie tej placówki zostało wykorzystane w ataku na Rafała Trzaskowskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas