Rosyjskie akcje straciły w tym roku 43 procent, akcjonariuszom kończy się cierpliwość

Wojna rozpętana przez kremlowski reżim, kosztował rosyjski rynek akcji utratę 43 proc. wartości. Koncerny jadą na stratach. Dziś akcjonariusze największego koncernu metalurgicznego kraju, kontrolowanego przez jednego z najbogatszych Rosjan, odmówili zgody na wypłatę dywidendy.

Publikacja: 31.12.2022 11:04

Rosyjskie akcje straciły w tym roku 43 procent, akcjonariuszom kończy się cierpliwość

Foto: Andrey Rudakov

W 2022 r Moskiewski Indeks Giełdowy (MOEX) obniżył się o 43 proc., z 3787,29 do 2154,12 pkt. Dolarowy indeks RTS stracił 39,18 proc., spadając z 1595,76 do 970,60 pkt - głosi oficjalny komunikat giełdy w Moskwie.

Kommersant przypomina, że załamanie indeksów w Rosji wiąże się z „licznymi sankcjami oraz wycofywaniem zagranicznych firm i inwestorów z kraju” po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Podczas sesji 24 lutego (początek wojny) moskiewski indeks giełdowy spadł o 33,28 proc. i zamknął się na rekordowo niskim poziomie 2058,12 pkt. Poprzedni anty rekord został osiągnięty 28 października 1997 r., kiedy indeks giełdy moskiewskiej zmniejszył się o 20,81 proc. w ciągu jednego dnia.

25 lutego moskiewska giełda odwołała poranny handel na rynkach akcji i kontraktami terminowymi. 28 lutego decyzją Banku Rosji handel akcjami giełdy moskiewskiej został zawieszony. Transakcje wznowiono dopiero 24 marca. Do obrotu giełdowego dopuszczono 33 papiery z moskiewskiego indeksu giełdowego.

W ciągu roku najwięcej na wartości straciły koncerny energetyczne jak Gazprom, który wskutek własnych działań utracił cały rynek unijny.

Sytuację coraz gorzej znoszą rosyjscy akcjonariusze koncernów, których dochody zasilają wojenny budżet Kremla. Dzisiaj - 31 grudnia akcjonariusze Nowolipieckiego Koncernu Metalurgicznego (NLMK - kontroluje go oligarcha Władimir Lisin) nie zgodzili się na rekomendowaną przez zarząd wypłatę dywidendy za dziewięć miesięcy (2,6 rubla za akcję).

„Spółka zakłada, że ta decyzja akcjonariuszy jest spowodowana dużą niepewnością makroekonomiczną i geopolityczną” – informuje NLMK w komunikacie prasowym. Kwestia wypłaty dywidendy zostanie przesunięta o pół roku i ma być rozpatrzona na dorocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w czerwcu 2023 roku.

Od rosyjskiej napaści na Ukrainę NLMK nie ujawniał sprawozdań finansowych. W grudniu NLMK ogłosił zakończenie obrotu kwitami depozytowymi.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia