Obligacje z Eurolandu czują presję

Inwestorzy zaczęli już wyceniać, że Europejski Bank Centralny dokona pierwszej podwyżki stóp już w czerwcu. To się przełożyło na duży skok rentowności długu rządowego.

Publikacja: 08.02.2022 21:00

Obligacje z Eurolandu czują presję

Foto: Bloomberg

Choć rentowność obligacji państw strefy euro we wtorek umiarkowanie spadała, to przez ostatnie kilka dni znacząco poszła w górę. Rentowność greckich papierów dziesięcioletnich wynosiła we wtorek po południu 2,3 proc., gdy jeszcze w czwartek sięgała 1,75 proc. Dochodowość włoskich dziesięciolatek wzrosła w tym czasie z 1,45 do 1,77 proc. (w poniedziałek wynosiła 1,89 proc. i była najwyższa od maja 2020 r.), hiszpańskich z 0,8 do 1,05 proc., portugalskich z 0,7 do 1 proc., a niemieckich z 0,05 do 0,2 proc. i stała się najwyższa od stycznia 2019 r. Rentowności te są wciąż na bardzo bezpiecznych poziomach, ale mocno zadłużone kraje z peryferii Eurolandu muszą się liczyć ze zwiększeniem kosztów finansowania w przyszłości.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Finanse
Pary, które rozmawiają o pieniądzach i wspólnie nimi zarządzają, są szczęśliwsze
Finanse
Jest nowy program mieszkaniowy. „Rząd na wojnie z deweloperami i flipperami"
Finanse
Jak rosną oszczędności Polaków? Padł nowy rekord
Finanse
SGH startuje z Otwartym Uniwersytetem Ekonomicznym
Finanse
Firmy pożyczkowe „skradły” bankom sporo klientów. Dlaczego Polacy je wybierają?