Aktualizacja: 17.12.2019 05:42 Publikacja: 17.12.2019 05:37
Foto: materiały prasowe
Poza polską produkcją na liście są również: „Malowany ptak” Vaclava Marhoula (Czechy), „Prawda i sprawiedliwość” Tanela Tooma (Estonia), „Nędznicy” Ladja Ly (Francja), „Ci, którzy zostali” Barbabasa Totha (Węgry), „Kraina miodu” Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa (Macedonia), „Wysoka dziewczyna” Kantemira Bałagowa (Rosja), „Atlantyk” Mati Diop (Senegal), „Parasite” Bonga Joon-Hoo (Korea), „Ból i blask” Pedro Almodovara (Hiszpania).
Aż sześć wyróżnionych filmów pochodzi z krajów postkomunistycznych, a do dziesiątki, która w tym roku zachowała szansę na Oscara, przebiły się tylko dwa filmy spoza Europy: koreański „Parasite” - zdobywca canneńskiej Złotej Palmy nominowany też w trzech kategoriach do Złotych Globów oraz senegalski „Atlantyk”, który jest zresztą mniejszościową koprodukcją francuską.
„Konklawe” Edwarda Bergera to mocny, polityczny film o walce o papieską władzę z wielką rolą Ralpha Fiennesa.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Według portalu „The Hollywood Reporter” Johnny Depp powróci do amerykańskiego kina w jednej z głównych ról w nowym filmie akcji studia Lionsgate. Projekt nosi tytuł „Day Drinker”. Obok Depp’a wystąpić ma w nim również Penélope Cruz.
W okresie Święta Zmarłych proponuję filmy, które każą pomyśleć o ludziach odchodzących i meandrach historii. Na mnie szczególne wrażenie zrobiła „Cisza nocna” Bartosza M. Kowalskiego.
O Złotą Żabę toruńskiego festiwalu będą walczyli operatorzy dwunastu filmów: od wielkich blockbusterów do tytułów nagrodzonych w Berlinie, Cannes i Wenecji.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Jak poinformowało Ministerstwo Kultury dyrektor PISF Karolina Rozwód złożyła rezygnacja z dniem 30 października br. Ciągłość działania Instytutu jest zachowana. Wybór nowego dyrektora nastąpi w drodze konkursu.
Już niemal tysiąc dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją. O losie Ukrainy mogą zdecydować dzisiejsze wybory prezydenckie w USA: Kamala Harris może podtrzymać pomoc dla niej, Donald Trump może szukać kompromisu z Rosją.
Netflix udostępnił swoim użytkownikom nową funkcję o nazwie Moments. Pozwala ona zapisywać i udostępniać dowolne sceny z wszystkich dostępnych na platformie produkcji. Dla kogo przeznaczona jest nowa funkcja Netflixa? Jak z niej korzystać?
Jeden z najbogatszych Rosjan chce znów ustawiać pionki na planszy mimo trwającej wojny w Ukrainie
Słynna francuska marka, od lat współpracująca z najważniejszymi związkami sportowymi w tym kraju, od pewnego czasu zmaga się z problemami, które pogłębiły się dodatkowo po tegorocznych igrzyskach w Paryżu. Właściciele marki zapewniają jednak, że długoterminowe perspektywy rysują się korzystnie.
Nie pomogło skokowe podniesienie przez Bank Rosji bazowej stopy do 21 procent. Rubel ciągle traci na wartości z powodu wojny Putina i taniejącej ropy. Chiński juan jest w Rosji najdroższy od roku.
Rosyjscy śledczy ujawnili kradzież 24 moskiewskich nieruchomości ministerstwa obrony o równowartości co najmniej 28,5 mln zł. Wcześniej do aresztu trafił generał podejrzany o wymuszanie łapówek na dostawcach dla wojska. I to nie koniec korupcji w rosyjskim resorcie obrony.
– Nie jest akceptowalny fakt, że rosyjskie rakiety manewrujące krążą nad polskim niebem, zagrażają polskim obywatelom, a potem z terytorium Polski zawracają i uderzają w mieszkańców Ukrainy – stwierdził gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, komentując wymianę zdań między Kijowem a Warszawą o możliwości zestrzeliwania przez Polskę rosyjskich rakiet.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W powietrznym ataku na Charków, do którego doszło późnym wieczorem 3 listopada, rannych zostało kilkanaście osób.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas