Maggie Gyllenhaal – gwiazda, która nie boi się ryzyka

Maggie Gyllenhaal podbiła serca widowni jako dziewczyna Batmana w superprodukcji „Mroczny rycerz”. Za rolę w melodramacie „Szalone serce” w 2010 roku była nominowana do Oscara. Dziś aktorka kończy 35 lat

Publikacja: 16.11.2012 00:01

Maggie Gyllenhaal

Maggie Gyllenhaal

Foto: Rzeczpospolita

Tekst z archiwum magazynu Tele

O show-biznesie  Maggie wie chyba wszystko – wychowała się w tym środowisku. Stephen Gyllenhaal, ojciec aktorki, jest znanym reżyserem o szwedzkich korzeniach, matka Naomi Foner cenioną producentką i autorką nominowaną do Oscara za scenariusz „Straconych lat" Sidneya Lumeta. O statuetkę otarł się też młodszy brat Maggie – aktor Jake Gyllenhaal („Tajemnica Brokeback Mountain").

– Rodzice pozostawili nam całkowitą swobodę przy wyborze drogi życiowej – mówi gwiazda. – I byli wobec nas całkowicie szczerzy, chcieli, żebyśmy wiedzieli, jak funkcjonuje show-biznes. Szybko zrozumiałam, że w Hollywood łatwo trafia się na piedestał i tak samo łatwo się z niego spada. Wiedziałam, co mnie czeka. To mi pozwoliło uniknąć przynajmniej części rozczarowań.

Gyllenhaal studiowała na Uniwersytecie Columbia i w prestiżowej Royal Academy of Dramatic Arts w Londynie. Pierwsze zawodowe kroki stawiała pod troskliwym okiem ojca, który wyreżyserował sześć filmów z jej udziałem. W dramacie „Donnie Darko" (2001) Richarada Kelly'ego wystąpiła u boku brata Jake'a. Aktorem jest też mąż Maggie Peter Sarsgaard, z którym wychowuje kilkuletnią córeczkę.

– Interesują mnie filmy, które są o czymś albo coś kwestionują – powiedziała w jednym z wywiadów. – Role, które prowokują i sprawiają, że dowiaduję się czegoś nowego o sobie albo o świecie.

Na początku kariery Maggie Gyllenhaal nieraz słyszała, że brak jej seksapilu. Postanowiła pokazać, że wcale tak nie jest, i w 2002 roku zaskoczyła wszystkich rolą tytułowej sekretarki w filmie Stevena Shainberga. Bohaterka po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego przyjmuje posadę u znanego prawnika, a jej relacja z pracodawcą przekształca się w śmiałą grę erotyczną. – Ta rola dodała mi pewności siebie – mówiła Gyllenhaal. – Seks odgrywa w „Sekretarce" bardzo ważną rolę, od początku miałam tego pełną świadomość. Jest kluczem do zrozumienia bohaterów, którzy w ten sposób komunikują się ze sobą, próbują dzielić się uczuciem. Tacy ludzie nie umieją przeżywać miłości inaczej niż poprzez cierpienie i ból. Akcenty sadomasochistyczne to metafora skomplikowanych relacji między kobietą i mężczyzną, tego, że miłość ma jasną i ciemną stronę.

Film zebrał świetne recenzje i przyniósł odtwórczyni głównej roli m.in. nominację do Złotego Globu oraz wyróżnienie amerykańskich krytyków. Kariera Maggie nabrała tempa i posypały się propozycje udziału w wysokobudżetowych produkcjach z gwiazdorską obsadą. Gyllenhaal zagrała m.in. w komedii romantycznej „40 dni i 40 nocy" z Joshem Harnettem, „Adaptacji" (2002) z Nicholasem Cage'em i „Uśmiechu Mony Lisy" (2003) z Julią Roberts.

Interesującą kreację – jako młoda matka, która po wyjściu z więzienia próbuje odbudować więź z dzieckiem – stworzyła w niezależnym filmie „SherryBaby" (2006). Była za nią nominowana do Złotego Globu i zdobyła nagrodę na festiwalu w Karlowych Warach.

W tym samym czasie aktorka, znana z politycznego zaangażowania, naraziła się na krytykę wypowiedzią, że Ameryka jest w jakimś sensie odpowiedzialna za tragedię z 11 września 2001 roku. Za słowa, które uraziły wielu Amerykanów, zwłaszcza rodziny ofiar zamachu, Maggie zrehabilitowała się udziałem w filmie Olivera Stone'a „World Trade Center". Zagrała Alison Jimeno – żonę strażaka, który zginął pod gruzami WTC.

W 2008 roku wystąpiła u boku m.in. Christana Bale'a i Heatha Ledgera w kasowym hicie „Mroczny rycerz". Wcieliła się w Rachel, ukochaną Batmana. Superprodukcja, którą wyreżyserował Chris Nolan, przyniosła aktorce dużą popularność. Ale prawdziwą satysfakcję dała jej rola w melodramacie muzycznym „Szalone serce" – historii starzejącego się piosenkarza country, którego wspaniale zagrał Jeff Bridges (i dostał Oscara). Gyllenhal musiała się zadowolić nominacją.

Październik 2011

Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP