Aktualizacja: 31.08.2020 15:08 Publikacja: 31.08.2020 14:59
Foto: Fot. C. Pomykało/materiały prasowe
Film powstał na kanwie autentycznych wydarzeń. Główni bohaterowie – czwórka młodych ludzi – reprezentują przekrój ówczesnego polskiego społeczeństwa. Ich ścieżki połączy wojenna zawierucha. Akcja filmu rozpoczyna się w lesie pod Ciechanowem, gdzie na warcie widz, który dzięki wirtualnej technologii wciela się w jednego z bohaterów, przejmuje ważny meldunek. Czy uda mu się go dostarczyć do polskiego sztabu?
Na planie filmowym odtworzyliśmy nasze ówczesne MI6, biuro szyfrów, dzięki któremu mogliśmy podsłuchiwać bolszewików. To była wielka praca. Udało nam się zdobyć kilka sprzętów sprzed stu lat, które nadal działają. Widz obracając się dookoła w goglach VR może je wszystkie dokładnie obejrzeć. Z oryginalnego biura szyfrów zostało tylko kilka zdjęć, ale udało się dokładnie skopiować wszystkie maszyny, które były na tych fotografiach – opowiada o pracy nad filmem reżyser Tomasz Dobosz.
Chcieliśmy opowiedzieć o Bitwie Warszawskiej, nie tylko w kategorii rocznicy 15 sierpnia, ale pokazać ją w szerszym kontekście. Skoncentrowaliśmy się nie tylko na edukacji o roku 1919 oraz 1920, ale i przeżyciach, których dostarcza film nakręcony w technologii VR i wydarzenia kulturalne towarzyszące rocznicy. Od kilku miesięcy w ramach kampanii „Wiktoria 1920” zachęcamy też wszystkich, by szukali w swoich rodzinnych pamiątkach czy lokalnych opowieściach pozostałości po roku 1920 – mówi Marcin Rembacz z biura Niepodległa.
Film „Wiktoria 1920” został nakręcony w technologii Cinematic VR – 360 stopni 3D. Do jego obejrzenia potrzebne są gogle VR – w tym gogle cardboard. Od połowy września film będzie można obejrzeć bezpłatnie na profilach Niepodległej w mediach społecznościowych. Biuro Programu „Niepodległa” – producent filmu – planuje również pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w ramach „Wirtualnego Teatru Historii” w różnych miejscowościach w całej Polsce.
Od kilku tygodni TVP promuje nową ekranizację „Lalki” z Marcinem Dorocińskim i Kamilą Urzędowską. Tymczasem już...
Nominowana do Oskara kostiumografka - Bina Daigeler, reżyserka - Agnieszka Smoczyńska, Dyrektorka Generalna Glas...
Ujawniono przyczyny ustaleń w sprawie śmierci 39-letniej Michelle Trachtenberg, gwiazdy „Eurotrip”.
30 lat po sukcesie „Mission: Impossible” podczas majowego festiwalu w Cannes odbędzie się premiera ósmej, ostatn...
Wybitna aktorka weszła do filmu kreacją w „Trzeba zabić tę miłość” (1972), ostatnią rolę teatralną zagrała nieda...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas