Lore - recenzja filmu

"Lore" to intrygująca opowieść o kłamstwie ideologii. Od piątku w kinach – pisze Barbara Hollender

Publikacja: 08.07.2013 23:00

Saskia Rosendahl (jako Lore, w środku) – wielka nadzieja kina

Saskia Rosendahl (jako Lore, w środku) – wielka nadzieja kina

Foto: Aurora Films

Australijka Cate Shortland na podstawie powieści Brytyjki o niemieckich korzeniach Rachel Sieffert zrobiła film, którego akcja toczy się w powojennych Niemczech. Tytułowa bohaterka Lore ma 14 lat i jest córką oficera SS. Została wychowana w kulcie Adolfa Hitlera i narodowego socjalizmu.

Zobacz galerię zdjęć

Po upadku III Rzeszy, gdy jej rodzice zostają aresztowani, razem z czwórką młodszego rodzeństwa, przez zniszczony wojną kraj, usiłuje przedrzeć się do babci, która mieszka na wsi pod Hamburgiem. Ma do pokonania 900 kilometrów i całe lata, przez które wpajano jej wiarę w ideologię narodowego socjalizmu.

W ostatniej dekadzie na ekranach pojawiło się wiele filmów, których twórcy portretują Niemców jako ofiary nazizmu. Najlepsze nie były nachalnie ideologiczne. W „Sophie Scholl. Ostatnie dni" Marc Rothemund opowiedział o studentce monachijskiego uniwersytetu, która w 1943 roku została złapana na rozrzucaniu antynazistowskich ulotek i po pokazowym procesie skazana na śmierć. W „Kobiecie w Berlinie" Max Farberbock przypominał o losie kobiet, które po zdobyciu Berlina były masowo gwałcone przez radzieckich żołnierzy. Ale obaj artyści unikali schematów.

Na pierwszy rzut oka „Lore" wpisuje się w ten nurt. Jednak Shortland, pokazując cierpienie piątki niemieckich dzieci, rzuca nazizmowi znacznie poważniejsze oskarżenie.

– Nie chcę sugerować, że Niemcy również byli ofiarami II wojny światowej – mówi reżyserka. – Pokazuję dziecko rosnące w zakłamaniu – w rodzinie i w kraju rządzonym przez chorych polityków. Rodzice wychowali Lore tak, jak powinni to zrobić „dobrzy Niemcy". W kulcie Adolfa Hitlera i dumie, że należy do narodu Ubermenschów. Lore w to wierzy. Z wiejskim chłopcem wita się „Heil, Hitler", do brata mówi: „Nie martw się. Rodzice wrócą. Zwycięstwo musi kosztować". Po drodze całej piątce ratuje życie chłopak z żydowskimi papierami. Potem, samotny, wędruje z nimi, chroni, kradnie jedzenie. Ale Lore długo traktuje go jak „żydowskiego śmiecia".

Zobacz zwiastun film "Lora"

Jednak droga przez zgliszcza otworzy jej oczy. Pokaże, że rosła w obłudzie. „Złamaliśmy mu serce, a on nas tak kochał" – wzdycha stara kobieta, wskazując na portret Hitlera. A przed chwilą za użyczenie noclegu wzięła od umęczonych dzieciaków złotą obrączkę ich ojca. Jedyną cenną rzecz, jaka im została. Ale największy szok Lore przeżyje, gdy z portfela, należącego kiedyś do Żyda, który zginął w Auschwitz, wypadną zdjęcia z żoną, maleńkim dzieckiem...

„Wasi rodzice nie zrobili nic złego. Nie musicie się za nich wstydzić" – mówi babka, gdy wreszcie siądą razem przy stole. Ale Lore ostentacyjnie złapie chleb, zanim pozwolą jej na to dorośli. I zniszczy porcelanowego jelonka, ostatnią pamiątkę, jaka łączyła ją z rodzinnym domem. Stryjeczna wnuczka Hermana Göringa poddała się sterylizacji, aby nie przekazywać dalej genów potwora. Jak będzie żyła Lore?

Shortland opowiada o wyrywaniu się ze szponów ideologii i budzeniu świadomości. Bardzo to ciekawy obraz. Bohaterami książki „Noszę jego nazwisko" byli synowie i córki Himmlera, Göringa, Bormanna, Hessa, Franka. Australijka przypomniała, że trauma dotknęła miliony niemieckich dzieci, które trafiały do Hitlerjugend i na co dzień pozdrawiały się „Heil, Hitler".

Australijka Cate Shortland na podstawie powieści Brytyjki o niemieckich korzeniach Rachel Sieffert zrobiła film, którego akcja toczy się w powojennych Niemczech. Tytułowa bohaterka Lore ma 14 lat i jest córką oficera SS. Została wychowana w kulcie Adolfa Hitlera i narodowego socjalizmu.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP