W 1980 roku Jim Jarmush zrealizował swój pierwszy film, nietypowy dramat psychologiczny „Nieustające wakacje”, który został doceniony na festiwalu w Mannheim. W latach 80. za sprawą takich filmów jak: „Inaczej niż w raju” (1984), „Poza prawem” (1986), „Kawa i papierosy” (dwa krótkometrażowe filmy nakręcone w 1986 oraz 1989 roku) oraz „Mystery Train” (1989) stał się jednym z najciekawszych niezależnych reżyserów.
Jim Jarmusch – filar sceny kina niezależnego
Jarmusch wykreował swój własny styl opowiadania historii, cechujący się niespiesznym tempem, minimalizmem, artystycznym brzmieniem oraz bohaterami. Dzięki umiejętności budowania niepowtarzalnego nastroju w swoich dziełach, filmowiec stał się filarem sceny kina niezależnego od lat 80.
Czytaj więcej
Jim Jarmusch, reżyser, scenarzysta: Jestem nastawiony bardzo pacyfistycznie. Nie znoszę prowojennej polityki ani w Ameryce, ani gdziekolwiek indziej. Ale to nie znaczy, że mam gardzić żołnierzami.
W 1991 roku swoją premierę miał film „Noc na Ziemi”. I choć tak jak wcześniejsze filmy reżysera nie osiągnął komercyjnego sukcesu (co nieprzesadnie go obeszło), to po dziś dzień uważany jest za jeden z najważniejszych filmów kina niezależnego. Następnie w latach 90. Jarmusch stworzył jeszcze m.in. psychodelicznego „Truposza” (1995) oraz nietypowy na tle wcześniejszych dzieł reżysera, ale również dobrze przyjęty „Ghost Dog: Droga samuraja” (1999).
W XXI wieku Jim Jarmusch, nie przejmując się otaczającymi go standardami kina komercyjnego, kontynuował swoją artystyczna przygodę, tworząc kolejne intrygujące dzieła takie jak m.in. „Kawa i papierosy” z 2003 roku, „Broken Flowers” (2005) oraz „Tylko kochankowie przeżyją” (2013). W 2016 roku stworzył „Gimme Danger” – dokument o zespole muzycznym „The Stooges”, którego wokalistą jest jego wieloletni przyjaciel, muzyk Iggy Pop. W tym samym roku swoją premierę miał bardzo pozytywnie przyjęty film „Paterson”.