Rekomendacje filmowe: Dwa francuskie filmy o skomplikowanych uczuciach

Zawieszony w drugiej połowie XIX wieku „Bulion i inne namiętności” i współczesne „Ostatnie lato” to opowieści o uczuciach. Bardzo różne, ale równie ciekawe

Publikacja: 30.08.2024 18:39

„Bulion i inne namiętności”

„Bulion i inne namiętności”

Foto: YouTube

Bulion i inne namiętności

Reż.: Anh Hung Tran 

Wyk.: Juliette Binoche, Benoit Magimel, Emmanuel Salinger

Scenariusz tego filmu został luźno oparty na książce Marcela Rouffe’a z 1924 roku. Jednak w powieści główna bohaterka Eugenie umiera już na pierwszych stronach. Tran Anh Hung proponuje coś w rodzaju prequela. Portretuje parę, która w drugiej połowie XIX wieku razem przeżyła dwadzieścia lat. Przez cały czas gotując i wymyślając w kuchni potrawy, przyrządzając buliony, turboty, przepiórki, fantastyczne desery. Język smaków i zapachów zawsze nadawał ton ich relacjom. Dodin od dawna chciał poślubić kobietę, która z nim pracowała i żyła, ale ona nigdy nie chciała zostać jego żoną. Bo Eugenie zawsze była osobą niezależną, na swój sposób bardzo silną, a teraz też jest świadoma, że ma przed sobą niewiele życia. 

„Bulion i inne namiętności” zaliczany jest do gatunku kina kulinarnego, ale też dramatu. Bo rzeczywiście jest to film o przyjemnościach gotowania i raczenia gości wykwintnymi potrawami. W czasie zdjęć czuwał nad wszystkim świetny francuski mistrz kuchni Pierre Gagnaire. Ale równie ważna, a z punktu widzenia dramaturgicznego nawet ważniejsza jest tu opowieść o życiu, poczuciu niezależności i wolności, o miłości, a w końcu o odchodzeniu. 

Czytaj więcej

Juliette Binoche: Brawo dla młodych i brawo dla kobiet!

A pikanterii dodaje filmowi obsada. W głównych rolach wystąpili tu Juliette Binoche i Benoit Magimel, którzy ćwierć wieku wcześniej byli partnerami i mają córkę, dziś już dorosłą. Byli partnerzy nie kontaktowali się przez lata, a jednak na planie ich serdeczność i porozumienie odrodziły się. „Podczas zdjęć wróciły emocje, które przez lata dusiliśmy w sobie, które zostały w naszych sercach i wspomnieniach. Graliśmy bliskich sobie ludzi i nagle zrozumieliśmy, że cokolwiek się zdarzyło, jesteśmy też bliscy sobie w życiu. To była absolutnie uzdrawiająca konstatacja. Pojednanie poprzez sztukę, kino, wspólną pracę nad filmem. Mam wrażenie, że zrobiliśmy w ten sposób wspaniały prezent naszej córce, ale też jego drugiej córce i mojemu starszemu synowi — mówiła w wywiadzie Juliette Binoche. Zrobili też tym nastrojowym, powolnym filmem prezent widzom.

Ostatnie lato

Reż.: Catherine Breillat 

Wyk.: Lea Drucker, Samuel Kircher, Olivier Rabourdin

„Ostatnie lato” jest remake'iem duńskiego filmu sprzed kilku lat „Królowa kier”. Jego bohaterką jest dojrzała kobieta, znana prawniczka, która prowadzi ustabilizowane życie i razem z mężem wychowuje dwie małe, adoptowane dziewczynki azjatyckiego pochodzenia. Ich spokój zostaje jednak zachwiany, gdy w domu zjawia się siedemnastoletni syn mężczyzny z pierwszego małżeństwa. Theo jest krnąbrny, ale piękny. Zaczyna flirtować z macochą. A Anne w ten układ wchodzi. Może - wplątana w codzienne obowiązki i zawodową rutynę - podświadomie chce uwierzyć, że wciąż jest atrakcyjna? Jednak takie wątki reżyserce Catherine Breillat by nie wystarczyły. Jest jeszcze mąż kobiety, a ojciec chłopaka. Theo zaczyna traktować swój romans poważnie i przyznaje się do niego ojcu. Tylko czy on zechce mu uwierzyć? Czy może dla wygody wybierze wersję żony, która wszystkiemu zaprzecza? Breillat zrobiła film o romansie w rodzinie, ale przede wszystkim o kłamstwie. Świetną, niejednowymiarową rolę stworzyła Lea Drucker jako Anna. Naprawdę warto ten film obejrzeć. 

Bulion i inne namiętności

Reż.: Anh Hung Tran 

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Film
Bob Dylan w czasach Donalda Trumpa, czyli co bard powiedział o prezydencie
Film
Nie żyje Stanisław Brudny, znany również ze „Znachora” i „Akademii Pana Kleksa”
Film
Los Angeles w ogniu. Spłonęły domy Mela Gibsona i Anthony'ego Hopkinsa
Film
Barbara Rylska nie żyje. Odeszła gwiazda filmu Barei i Kabaretu Starszych Panów
Film
Rekomendacje filmowe: Kino nie dla moralistów