Berlinale: Złoty Niedźwiedź dla dokumentu „On the Adamant” Nicolasa Philiberta

Faworyzowany przez krytyków i publiczność znakomity film „Past Lives” jury w werdykcie pominęło. Ale jego autorka Celine Song i tak jest największym odkryciem tego festiwalu.

Publikacja: 25.02.2023 22:00

Berlinale: Złoty Niedźwiedź dla dokumentu „On the Adamant” Nicolasa Philiberta

Foto: AFP

„Czy wyście zwariowali?” – zawołał zwycięzca berlińskiego festiwalu, gdy wszedł na scenę odebrać Złotego Niedźwiedzia, po czym szybko dodał: „To oczywiście pytanie nie na miejscu”. Nie na miejscu, bo bohaterami jego filmu są ludzie niepełnosprawni umysłowo, którzy spędzają czas w dziennym ośrodku opieki na dryfującym w Paryżu, przy brzegu Sekwany statku. Nicolas Philibert obserwuje opiekunów, psychiatrów, ale przede wszystkim pacjentów. Chce im przywrócić człowieczeństwo, z którego zbyt często obdziera ich świat wokół. To szlachetny film, choć nie widzę w nim szczególnej wirtuozerii ani ciekawego pomysłu.

Międzynarodowe jury obradujące pod przewodnictwem Kristen Stewart dostrzegło również najmocniej reprezentowany nurt konkursu – opowieści o rodzinie, o jej rozpadzie, czasem o niełatwych próbach jej scalenia. Srebrny Niedźwiedź – nagroda główna jury przypadła filmowi „Bad Living” Portugalczyka Joᾶo Canijo. To historia wielkiej rodziny prowadzącej hotel. I dziewczynki, która po jego śmierci ojca, z którym mieszkała, przyjechała do tego hotelu do babki, która chce jej dać dom. I matki, która nie potrafi być matką. Może dlatego, że sama nigdy nie zaznała czułego uczucia ze strony swojej rodzicielki, że nosi w sobie ten brak miłości i ciepła?

Czytaj więcej

European Film Market w Berlinie. Filmowy handel z Rosjanami?

Nagrodę za reżyserię odebrał Philippe Garrel za „Pług” - kolejną opowieść o rodzinie  - tym arzem lalkarzy, szukających dla siebie nowej drogi po śmierci ojca, który zawsze stał na czele ich kukiełkowego teatru.

Główną nagrodę jury (drugą po Złotym Niedźwiedziu”) dostał z kolei Christian Petzold za ciekawy film „W ogniu” - historię dwóch młodych chłopaków, którzy chronią się w domu w lesie, gdzie w spokoju chcą pracować – jeden z nich kończy pisać swoją kolejną książkę, drugi szykuje portfolio złożone ze zdjęć, które chce złożyć w uczelni artystycznej. Jednak muszą stawić czoła pożarowi lasu, a przede wszystkim własnym wyobrażeniom o świecie i ludziach.

Nagrody aktorskie, które w Berlinie są „koedukacyjne” odebrały: za rolę pierwszoplanową kilkuletnia Sofía Ortero z „20,000 gatunków pszczół” w reżyserii Estibaliz Urresoli Solaguren, a za rolę drugoplanową Thea Ehre występująca w „Do końca nocy”Christopha Hochhäuslera.

Absolutnie niezrozumiałe jest pominięcie w werdykcie filmu „Past Lives”, który wyrastał ponad wszystkie inne propozycje. Piękna, delikatna opowieść o  trojgu ludziach – młodej kobiecie, która z rodziną jako dziewczynka wyemigrowała z Korei do Kanady, jej amerykańskiego męża i Koreańczyka, który był jej miłością w dzieciństwie staje się tu pretekstem do zadania pytań o koleje życia, emigrację, rozchodzenie się ludzi, o stracone szanse i rolę przypadku w losach człowieka. Autorka tego filmu, debiutantka Celine Song była niewątpliwie największym odkryciem Berlinale. „Past Lives” zdecydowanie wygrało też ranking międzynarodowych krytyków prowadzony w „Screen International”.

To był pierwsze od trzech lat pełne Berlinale. Dyrektor Carlo Chatrian przygotował bogaty program,  choć zastanawiające jest to, że w głównym konkursie większość filmów w kameralny sposób portretowała relacje osób najbliższych, a stosunkowo mało było prób spojrzenia na współczesny świat z jego niepokojami i problemami. Kilka takich filmów można było znaleźć w sekcjach towarzyszących. Ale może to wciąż cena, jaką płacimy za czas pandemii i izolacji.

Film
Oscary 2025: Są nominacje. Na liście „Dziewczyna z igłą”
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Film
Jakie filmy w konkursie w Berlinie? Poznaliśmy tytuły
Film
„Świt Ameryki”, czyli czas apokalipsy
Film
Znany pisarz chce odwołania Oscarów. „Neron grał, gdy Rzym płonął”
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Film
Trump chce przywrócić wielkość Hollywood. Powołał doradców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego