Kilka dni temu ogłoszony został program głównego konkursu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znalazło się w nim, zgodnie z regulaminem, 16 tytułów, wyreżyserowanych przez artystów wszystkich pokoleń – od debiutantów aż do mistrzów - Wojciecha Smarzowskiego i Jerzego Skolimowskiego (pisaliśmy o tym 15 lipca).
Teraz jednak Komitet Organizacyjny ogłosił, że w związku z wysokim poziomem zgłoszonych filmów, zapadła decyzja, by konkurs rozszerzyć do 20 pozycji. I tak jury oceni dodatkowe cztery tytuły.
Komitet Organizacyjny ogłosił, że w związku z wysokim poziomem zgłoszonych filmów, zapadła decyzja, by konkurs rozszerzyć do 20 pozycji.
Akcja „Brigitte Bardot cudownej” Lecha Majewskiego toczy się w połowie XX wieku w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama jako pilot bronił Albionu podczas II wojny światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie go widział podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfire'rze. A tymczasem oglądając w kinie "Pogardę" Jeana-Luca Godarda przenosi się do garderoby młodej Brigitte Bardot i jej świata gwiazd filmu i muzyki.
„Cicha ziemia” Agi Woszczyńskiej to historia młodego małżeństwa, które spędza urlop na włoskiej wyspie. Do naprawy basenu wynajmuje robotnika, który ma basen naprawić. Ale jego obecność prowadzi do nieoczekiwanych sytuacji.