Czy świetna passa ekonomiczna między Polską a Irlandią jest trwała?

Polacy jako największa 2,5-procentowa mniejszość narodowa w Irlandii oraz 7-procentowy wzrost w polsko-irlandzkiej wymianie handlowej do poziomu 3 mld euro w 2023 roku mogą prowadzić do jeszcze lepszych rezultatów wzajemnej gospodarczej komitywy.

Publikacja: 30.06.2024 19:57

Nabrzeże Cobh, County Cork, Irlandia

Nabrzeże Cobh, County Cork, Irlandia

Foto: Adobe Stock

Wobec wspomnianej wartości bilateralnej wymiany towarowej wartość wymiany usług w ostatnich latach jest jeszcze bardziej imponująca. W roku 2022 sięgnęła 4,6 mld euro, czyli względem poprzednich lat wzrosła aż o 40 procent.

W niedawnym wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary powiedział, że Polacy w Irlandii odnaleźli się we wszystkich sektorach gospodarki, ale pracują przede wszystkim w branżach nowych technologii, w usługach cyfrowych i w budownictwie zaawansowanym technologicznie (ang. high tech construction). Zdaniem irlandzkiego ministra trzy główne obszary eksportu z Polski do Irlandii to komputery i urządzenia do magazynowania danych, podzespoły elektroniczne oraz produkty spożywcze. Z kolei w przeciwną stronę są to przede wszystkim: elektronika, produkty medyczne i farmaceutyczne oraz napoje bezalkoholowe.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Eksport
Czechy to drugi odbiorca polskiego eksportu i potentat kolejowy
Eksport
Patrick Haughey: Rzeszów to dobra baza dla irlandzkich starań o odbudowę Ukrainy
Eksport
Bartosz Łopiński: W międzynarodowym rozwoju firmy warto postawić na kulturę
Eksport
W którą stronę biegnie kolejowa sieć Kazachstanu, a zatem i towary?
Eksport
Jak wygląda sytuacja unijnych MŚP na zagranicznych rynkach?