Polsko-irlandzka wymiana gospodarcza rośnie jak na drożdżach

Obustronna wymiana gospodarcza między Polską a Irlandią w ostatnich latach wykazuje pokaźne wzrosty rok do roku, a według przedstawicieli irlandzkiego rządu także wyniki za 2024 rok mogą być wręcz fenomenalne.

Publikacja: 16.05.2024 22:58

Flaga Irlandii.

Flaga Irlandii.

Foto: Adobe Stock

W celu kucia żelaza póki gorące w tym tygodniu przybył do Polski Dara Calleary, irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, cyfryzacji i regulacji, wraz z liczną grupą biznesmenów reprezentujących kilkadziesiąt firm z Irlandii.

- Polska obchodzi w tym roku dwudziestą rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej i nasza misja handlowa podkreśla pozytywne stosunki polsko-irlandzkie, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch dekad. W Irlandii mieszka obecnie 110 tys. Polaków, co stanowi 2,5 proc. ogółu ludności Irlandii, największą mniejszość narodową. W 2023 roku wartość handlu produktami pomiędzy Irlandią a Polską wyniosła 3 mld euro, co oznacza wzrost o 7 proc. rok do roku, a irlandzkie firmy w Polsce zatrudniają ok. 12 tys. pracowników. Jestem zachwycony możliwością zobaczenia na własne oczy silnych relacji i powiązań handlowych między obydwoma krajami podczas misji handlowej do Wrocławia i Warszawy w tym tygodniu- tak Dara Calleary skomentował dwudniową wizytę, która odbyła się w dniach 15-16 maja br.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Eksport
Uzbekistan coraz bliżej Światowej Organizacji Handlu
Eksport
Jedzenie dla brytyjskich pupili od polskich producentów i dostawców
Eksport
Rynek południowokoreański: jakie są szanse i wyzwania dla polskich firm?
Eksport
W polskich eksporterów uderzą kłopoty Niemiec i wojna celna z Chinami
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Eksport
Mocna pozycja polskiego szkła w Wielkiej Brytanii