Siedmiu na dziesięciu mieszkańców Polski uważa zmiany klimatu za bardzo poważny problem, a głównym powodem dla większości z nas, dla którego warto dbać o środowisko, jest troska o przyszłe pokolenia – tak odpowiedziało prawie trzy czwarte badanych (73 proc.) i jest to najwyższy uzyskany wynik na przestrzeni wszystkich edycji badania. Spora część społeczeństwa – 63 proc. – uważa, że należy to robić przede wszystkim dla zdrowia. Z kolei dla 49 proc. najważniejsza jest ochrona przyrody.
Co dziesiąty respondent wskazał też oszczędność i kwestie ekonomiczne. Co ciekawe, aż 69 proc. przebadanych ma świadomość, że stan środowiska w największym stopniu zależy od aktywności każdego z nas. – Badanie pokazuje, że świadomość ekologiczna mieszkańców Polski uległa zmianie, jeśli chodzi o zachowania konsumenckie. Respondenci znacznie częściej niż w poprzednich latach zwracają uwagę na ograniczenie zużycia wody (ponad 90 proc. wskazań) oraz wybierają rozwiązania ekologiczne, nawet wtedy, gdy oznacza to dodatkowy koszt (82 proc.) – czytamy na stronie resortu klimatu i środowiska.
Oszczędzamy wodę i prąd
Bardzo duży odsetek mieszkańców Polski – ponad 95 proc. – deklaruje, że oszczędza energię w domu, głównie poprzez: gaszenie świateł w nieużywanych pomieszczeniach, stosowanie energooszczędnych źródeł światła czy zakup energooszczędnych urządzeń AGD. Jedna trzecia respondentów planuje podjęcie dodatkowych działań, które zwiększą efektywność energetyczną i umożliwią zmniejszenie rachunków za energię. Osoby te najczęściej planują zastosować odnawialne źródła energii. Ponad 3/4 badanych jest skłonnych wydać więcej na „czystą" energię, a odsetek ten jest prawie cztery razy wyższy od uzyskanego w 2018 r.
61 proc. badanych zadeklarowało też, że dla dobra środowiska może skorzystać z roweru bądź komunikacji miejskiej zamiast samochodu.