Dla bezpieczeństwa, dla środowiska

Nie wystarczy już powiedzieć, że zjawisko cyberprzestępczości nasiliło się. Od początku pandemii Covid- 19, powszechnej izolacji i przejścia w ogromnej mierze na pracę zdalną cyberataki stały się normą. Można się jednak przed nimi obronić.

Publikacja: 02.07.2021 04:00

Dla bezpieczeństwa, dla środowiska

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z firmą HP

Na całym świecie liczba cyberataków podczas pandemii Covid-19 wzrosła o 238 procent! Ofiarami hakerów najczęściej padają osoby pracujące zdalnie. To wnioski płynące z raportu HP Wolf Security Blurred Lines & Blindspots, w którym zauważono również, że urządzenia końcowe podłączone do internetu musiały odpierać średnio 1,5 ataków na minutę na całym świecie. W konsekwencji 91 proc. ankietowanych specjalistów IT stwierdziło, że obecnie więcej czasu spędza na zabezpieczaniu urządzeń końcowych niż dwa lata temu, a 91 proc. twierdzi jednocześnie, że bezpieczeństwo urządzeń końcowych stało się tak samo ważne i absorbujące jak bezpieczeństwo sieci.

– Model pracy zmienił się bezpowrotnie – zauważa Andrzej Sowiński, dyrektor zarządzający HP Inc Polska. – Dzięki pracy zdalnej powstały nowe możliwości zwiększenia mobilności pracowników. Jednocześnie jednak obnażone zostały nowe luki w zabezpieczeniach.

Zatrważające wnioski płynące z raportu zupełnie bez przesady pozwalają mówić o pladze cyberataków, których celem w każdej chwili może być każdy użytkownik internetu, komputera, drukarki.

– W tym trendzie dostrzegliśmy rosnące znaczenie bezpieczeństwa urządzeń końcowych i naturalną, palącą potrzebę stworzenia zintegrowanej oferty dla użytkowników upraszczającej bezpieczeństwo, ale także wyprzedzającej rozwój przyszłych zagrożeń – mówi Sowiński. – Wiodąca technologia przyszłości będzie gwarantowała bezpieczeństwo już na etapie projektu i będzie wystarczająco inteligentna, aby nie tylko wykrywać zagrożenia, ale powstrzymać je, złagodzić ich wpływ i szybko odzyskać kontrolę w przypadku naruszenia bezpieczeństwa, które może się zdarzyć w każdej chwili każdemu z nas. Dlatego stworzyliśmy HP Wolf Security – nowy rodzaj zabezpieczeń urządzeń końcowych dostosowanych do hybrydowego modelu pracy.

Firma HP jest liderem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerów i drukarek. Łącząc ofertę w jedną platformę dla klientów, HP zaspokaja rosnące zapotrzebowanie przedsiębiorstw na posiadanie kompleksowej i odpornej infrastruktury urządzeń końcowych i cyberobronę. HP Wolf Security to zupełnie nowa generacja zabezpieczeń komputerów i drukarek, oprogramowania i usług chroniących urządzenia przed rosnącymi zagrożeniami cybernetycznymi.

HP Wolf Security wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, aby zmniejszyć obciążenie zespołów IT. Zapewnia kompleksową ochronę, od samonaprawiającego się firmware, wykrywania naruszeń w pamięci i ograniczania zagrożeń za pomocą izolacji, po analizę w chmurze. Kompleksowa ochrona zagwarantowana poprzez zmniejszanie zasięgu ataku umożliwia zdalne odzyskiwanie danych po ataku złośliwego oprogramowania, wspiera zbieranie danych o zagrożeniach i dostarcza alerty o wysokiej dokładności.

W nowym zintegrowanym narzędziu obrony znajdziemy HP Wolf Security for Home – zestaw wbudowanych funkcji zabezpieczeń dla wybranych komputerów konsumenckich, a także oprogramowanie i usługi HP Wolf Essential Security. Oprogramowanie HP Wolf Essential Security jest dołączone do wybranych drukarek do użytku domowego. Jest też HP Wolf Security for Business – zestaw funkcji zabezpieczeń wymuszanych sprzętowo, dołączanych do zakupu komputerów biznesowych, przeznaczonych dla małych, średnich i dużych firm. I na koniec HP Wolf Pro Security – urządzenia, oprogramowanie i usługi dla małych i średnich firm oraz HP Wolf Enterprise Security, urządzenia, oprogramowanie i usługi dla przedsiębiorstw i instytucji rządowych. Nowością w tym ostatnim przypadku jest dodanie Sure Access Enterprise, która stosuje unikalną technologię izolacji, aby zapewnić całkowitą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, atakującym komputer użytkownika, dla krytycznych aplikacji. HP Sure Access tworzy wirtualne mikromaszyny, które mogą chronić kluczowe aplikacje, tworząc wirtualną lukę między aplikacją, a komputerem hostem. Aplikacja i dane są bezpiecznie odizolowane od systemu operacyjnego hosta i wszystkich złośliwych podmiotów, które mogły je naruszyć. To unikalne rozwiązanie wspiera zabezpieczanie kluczowych zadań, takich jak zdalna aktywność systemów o znaczeniu krytycznym. Umożliwia użytkownikom bezpieczną pracę na wielu wirtualnych stacjach roboczych oraz dostępu uprzywilejowanego na jednym urządzeniu oraz zabezpiecza dostęp do krytycznych aplikacji w oparciu o przeglądarkę.

Warto zatrzymać się na dłużej przy narzędziu dedykowanym małym i średnim przedsiębiorstwom. Tych na rynku jest najwięcej, tak więc jest to potężna grupa podmiotów narażonych na cyberataki. Dedykowane firmom z sektora MSP HP Wolf Pro Security na nowo definiuje zabezpieczenia komputerów PC w niewielkich przedsiębiorstwach. Nowe narzędzie łączy przeciwdziałanie zagrożeniom w oparciu o mikrowirtualizację, zapobieganie złośliwemu oprogramowaniu oparte na ochronie przed wirusami nowej generacji oraz ochronę tożsamości – wszystkie zintegrowane z możliwościami zabezpieczeń sprzętowych HP w celu zapewnienia najwyższej ochrony, która jest prosta do uzyskania, wdrożenia i obsługi przez działy IT. Threat Containment to nowa jakość w ochronie urządzeń końcowych, zapewniając ochronę, która nie polega tylko na wykrywaniu. Mikrowirtualizacja oparta na sprzęcie zapewnia pełną izolację zagrożeń dostarczanych za pośrednictwem wszystkich najczęstszych źródeł, bez wpływu na środowisko użytkownika. To narzędzie oferuje też zapobieganie złośliwemu oprogramowaniu dzięki kompleksowemu antywirusowi nowej generacji, który wykorzystuje kombinację technik opartych na SI, takich jak deep learning i analiza behawioralna, aby zapewnić zaawansowaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem poprzez wykrywanie predykcyjne. Natomiast ochrona tożsamości zapewnia ochronę przed atakami phishingowymi dopasowaną do wszystkich popularnych przeglądarek. Zintegrowany z wbudowanymi funkcjami zabezpieczeń sprzętowych HP takimi jak wytrzymałość aplikacji, odporność systemu operacyjnego i ochroną przed naruszeniami fizycznymi(Application Persistence, OS Resiliency and Physical Tamper Protection).

HP ma również w swojej ofercie Flexworker z funkcją HP Wolf Security. To narzędzie umożliwia działom IT zwiększenie produktywności pracowników, a jednocześnie pomaga chronić sieci i dane firmowe. Ta nowa rozszerzona usługa managed print service (MPS) umożliwia działom IT wyposażanie pracowników działających w modelu hybrydowym w bezpieczne drukarki zatwierdzone przez firmę, które mogą być monitorowane i automatycznie korygowane, jeśli urządzenie nie spełnia standardów firmy. Ponadto HP Wolf Essential Security jest dołączony do drukarek Smart HP+, z wbudowaną całodobową ochroną. Urządzenia HP+ z zabezpieczeniami Smart Security pomagają konsumentom i małym firmom wyprzedzić działania hakerów, co pomoże zapobiegać potencjalnym atakom złośliwego oprogramowania i utracie danych.

Co ma drukarka do bezpieczeństwa?

Skoro jesteśmy przy drukowaniu, warto postawić pytanie, dlaczego potrzebujemy inteligentnej strategii w zakresie druku w kontekście nie tylko bezpieczeństwa, ale też szeroko pojętej wydajności.

W ankiecie przeprowadzonej przez Ponemon Institute wśród ponad 2000 specjalistów ds. bezpieczeństwa IT z całego świata 60 procent respondentów przyznało, że prawdopodobnie doszło do naruszenia danych przy użyciu drukarki sieciowej, a większość ankietowanych przewiduje, że w kolejnych 12 miesiącach dojdzie do naruszenia danych, wynikającego z niezabezpieczonych drukarek sieciowych. Tylko 34 procent ankietowanych twierdzi, że w ich organizacji wdrożono procedury ograniczania dostępu do drukarek narażonych na wysokie ryzyko, obejmujące również dokumenty papierowe. Te wyraźne luki w systemie bezpieczeństwa narażają firmy, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, na ataki, które mogą być kosztowne w najlepszym przypadku, a w najgorszym – opłakane w skutkach.

Drukarki sieciowe wiążą się ze znacznym ryzykiem, z czego większość organizacji nie zdaje sobie sprawy – mówi Luiza Dzienkiewicz-Kobus, Marketing Manager w HP Inc Polska. – W świetle rosnących i niezwykle poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa przedsiębiorstwa potrzebują strategii w zakresie usług druku, aby chronić organizację i minimalizować ryzyko. W przypadku wielu firm opracowanie rzetelnej strategii wymaga współpracy z dostawcą usług MPS, który zidentyfikuje i załata luki w systemie bezpieczeństwa, a także zajmie się innymi kwestiami, np. konserwacją urządzeń, dzięki czemu problemy z drukowaniem nigdy nie staną na drodze do produktywności.

Wiele organizacji nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo są narażone na ataki poprzez ich infrastrukturę drukarek.

– Większość firm nie uważa, że zabezpieczenie floty urządzeń drukujących jest konieczne i bagatelizuje bezpieczeństwo druku – mówi Sowiński. – Przedstawiamy im wtedy nasz model zawierający ponad 200 punktów kontrolnych, które oceniamy pod kątem narażenia infrastruktury drukarek na ataki. Wówczas firmy zupełnie zmieniają podejście do sprawy. Sceptycyzm zamienia się w niedowierzanie i szok.

Po pierwsze, ocena zagrożeń

Pierwszym krokiem na drodze do dobrej strategii bezpieczeństwa druku jest ocena zagrożeń. Większość z nich związanych jest z samymi drukarkami i sprowadza się do czterech czynników: przestarzała technologia, brak odpowiednio wdrożonych środków bezpieczeństwa, różnorodne środowiska dostawców oraz brak zarządzania środowiskiem druku. Tymczasem w przeciętnej organizacji z jednej drukarki korzysta około sześciu użytkowników. Podczas gdy komputery i laptopy są chronione hasłem, drukarki nie przestrzegają tych samych standardów, w wyniku czego dane każdego z sześciu użytkowników są zagrożone.

W firmie może być pięć tysięcy urządzeń, z których żadne nie jest zabezpieczone. Jeśli pomyśleć, jak często drukuje się dokumenty, brak proaktywnego podejścia do bezpieczeństwa jest zaskakujący i przerażający.

Rozwiązaniem jest inteligentna strategia drukowania zabezpieczająca drukarki dokładnie tak samo jak komputery, ograniczająca dostęp do funkcji administracyjnych, wdrażająca wytyczne dotyczące nazw użytkowników i haseł oraz umożliwiająca nadzór. To klucz do zapewnienia przejrzystości, wykrywalności i odpowiedzialności.

Zdaniem ekspertów HP rzetelna strategia musi zawierać wiele elementów. W przypadku większości przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, opracowanie i wdrożenie takiej strategii po prostu nie jest wykonalne. Wolą one poświęcić czas i energię na prowadzenie interesów. Optymalnym rozwiązaniem jest współpraca z dostawcami usług MPS, którzy zatroszczą się o wszelkie szczegóły i zapewnią poziom bezpieczeństwa niezbędny do bezproblemowej pracy. Pierwszym krokiem na drodze do inteligentnej strategii drukowania jest zadawanie pytań. Przede wszystkim, jakie drukarki są właściwe dla naszej organizacji? Czy powinniśmy korzystać z drukarek atramentowych czy laserowych? Jakich funkcji drukowania potrzebujemy? Odpowiadając na te pytania, należy dążyć do równowagi między niezawodnością, kosztem i wydajnością. Następnie firmy powinny zastanowić się nad bezpieczeństwem, konserwacją i wsparciem. Czy chcemy zarządzać drukarkami wewnętrznie, czy korzystać z usług zewnętrznego dostawcy? To pytanie prowadzi do kolejnych. Czy nasz zespół IT jest przygotowany na problemy z drukarkami? Czy w dalszej perspektywie obsługa drukowania wewnątrz firmy będzie droższa? W przypadku małych przedsiębiorstw, odpowiedź brzmi często „tak".

Firmy, które zdecydują się na usługi zarządzania drukiem, powinny zastanowić się, kiedy i z którym dostawcą zawrzeć umowę. Wymaga to odpowiedzi na kilka pytań. Jakich usług potrzebujemy? Co zawiera umowa gwarancji jakości świadczonych usług? Ile to kosztuje? Jak szybko planujemy rozwój sieci drukarek? Czy w miarę rozwoju nasza strategia drukowania będzie wymagała zmiany?

Zagrożenia związane z niezabezpieczonymi drukarkami sieciowymi są oczywiste, a firmy, niezależnie od wielkości, muszą uwzględnić usługi druku w ogólnym podejściu do strategii i produktywności. Na szczęście istnieją dostawcy, którzy pomogą w tym zakresie. Szczęśliwie też się składa, że wśród nich znajdziemy te firmy, którym przy okazji świadczenia usług na najwyższym poziomie nie są obce sprawy związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. HP Inc. ma dla swoich odbiorców niezwykle wygodny program recyklingu materiałów eksploatacyjnych pod nazwą HP Planet Partners. Wystarczy zamówić koperty lub opłacone etykiety, by odesłać firmie zużyte tonery. Firmy mogą zamówić kartony HP Planet Partners, by zwrócić wykorzystane wkłady atramentowe. HP Inc. robi dla środowiska znacznie więcej. Do produkcji nowych, oryginalnych wkładów atramentowych wykorzystywane są plastikowe butelki i wieszaki pochodzące z recyklingu.

Wszystko dla planety

W kwietniu tego roku HP ogłosiła ambitne i kompleksowe w branży technologicznej plany walki ze zmianami klimatycznymi. HP chce dążyć w kierunku bezemisyjnej i w pełni regeneracyjnej gospodarki, jednocześnie zmniejszając swój ogólny wpływ na środowisko i wzmacniając swoją działalność w perspektywie długoterminowej. Wszystko, aby stworzyć najbardziej zrównoważoną ofertę produktów i rozwiązań w branży.

Działania podejmowane przez HP opierają się na liście celów na rok 2025, które należą do najbardziej kompleksowych działań na rzecz klimatu w sektorze technologicznym. Co więcej, są one zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

– Zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań naszych czasów, które wymagają natychmiastowych działań i inwestycji – tłumaczy Luiza Dzienkiewicz-Kobus, HP, dążąc do zerowej emisji dwutlenku węgla netto w całym łańcuchu wartości (do 2040 r.), przyspiesza wdrożenie działań mających na celu ochronę planety.

HP planuje osiągnąć całkowitą neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w swojej działalności do 2025 r., jak również zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (GHG) z zakresu 1, 2 i 3 o 50 proc. w ujęciu bezwzględnym do 2030 r. (w porównaniu ze stanem z roku 2019). Dodatkowo, do 2030 roku, 75 proc. (pod względem wagi) całkowitej rocznej zawartości produktów i opakowań HP będzie pochodzić z materiałów, produktów oraz części poddanych recyklingowi, odnawialnych i ponownie wykorzystanych.

Działania te pomogą HP osiągnąć zerowy poziom emisji netto w całym łańcuchu wartości do 2040 roku. Zgodnie z ambicjami HP w zakresie wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym do 2025 r. HP osiągnie zerowy poziom odpadów generowanych w czasie procesów produkcyjnych w zarządzanych przez siebie obiektach. Do 2030 r. dział obsługi klienta HP również stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla zarówno w przypadku samego HP, jak i operacji prowadzonych przez partnerów firmy.

HP rozpocznie stosowanie tworzyw sztucznych i metali pochodzących z recyklingu oraz inwestowanie w odbudowę i ochronę lasów. Od 1991 r. firma HP poddała recyklingowi i wykorzystała w procesie wytwarzania nowych produktów ponad 875 milionów wkładów do drukarek HP, 114 milionów wieszaków na ubrania oraz 4,69 miliarda plastikowych butelek, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypiska śmieci.

HP kontynuuje wprowadzanie innowacji w ramach portfolio produktów oraz rozpoczyna współpracę z kluczowymi partnerami. Jest członkiem organizacji NextWave Plastics, współpracującej z różnymi branżami w celu stworzenia pierwszej globalnej sieci łańcuchów dostaw tworzyw sztucznych wyłowionych z oceanów.

HP było pierwszą globalną firmą IT, która opublikowała swój pełny bilans emisji dwutlenku węgla i przedstawiła plan jego redukcji w procesie swojej produkcji. HP znalazło się wśród pierwszych 10 proc. firm, których cele redukcji emisji gazów cieplarnianych zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based TargetsInitiative. Przez dwa kolejne lata HP była jedyną firmą technologiczną, która znalazła się na listach A, organizacji CDP dotyczących działań na rzecz ochrony klimatu, lasów i wody.

HP zamierza przekształcić swoją działalność w zakresie druku z modelu transakcyjnego w model usługowy. Aby przyspieszyć przejście do zerowej emisji netto w ramach łańcucha wartości, HP zobowiązuje się do osiągnięcia neutralności węglowej w zakresie materiałów eksploatacyjnych do 2030 roku.

Firma planuje wymianę materiałów eksploatacyjnych na neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Pierwszym krokiem jest uruchomienie programów: HP Instant Ink i pilotażowy Planet Partners, które wykorzystują recykling i nowe możliwości odnawiania, aby przedłużyć żywotność oryginalnych materiałów eksploatacyjnych HP. Pomoże to klientom zmniejszyć zużycie pierwotnych tworzyw sztucznych i ograniczyć ilość odpadów.

Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Usługi dla Biznesu

Materiał powstał we współpracy z firmą HP

Na całym świecie liczba cyberataków podczas pandemii Covid-19 wzrosła o 238 procent! Ofiarami hakerów najczęściej padają osoby pracujące zdalnie. To wnioski płynące z raportu HP Wolf Security Blurred Lines & Blindspots, w którym zauważono również, że urządzenia końcowe podłączone do internetu musiały odpierać średnio 1,5 ataków na minutę na całym świecie. W konsekwencji 91 proc. ankietowanych specjalistów IT stwierdziło, że obecnie więcej czasu spędza na zabezpieczaniu urządzeń końcowych niż dwa lata temu, a 91 proc. twierdzi jednocześnie, że bezpieczeństwo urządzeń końcowych stało się tak samo ważne i absorbujące jak bezpieczeństwo sieci.

Pozostało 95% artykułu
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Ekonomia
Technologie napędzają firmy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekonomia
Od biznesu wymaga się odpowiedzialności