Aktualizacja: 26.05.2020 19:00 Publikacja: 26.05.2020 19:00
Nasza Lista to obraz kondycji firm przed kryzysem. Dlatego jest wartościowym punktem wyjścia do badania sytuacji biznesu w trakcie i – miejmy nadzieję, jak najszybciej – po załamaniu spowodowanym epidemią. Dzięki temu zestawieniu łatwo będzie zidentyfikować, w jaki sposób firmy i całe sektory gospodarki przetrwały trudny okres.
Jak zatem wyglądał przedkryzysowy punkt wyjścia?
Największymi wyzwaniami są wspieranie polskiego wzornictwa, podejmowanie inicjatyw edukacyjnych oraz zadbanie o dziedzictwo IWP bez regularnego wsparcia finansowego – mówi Michalina Pietrzyk, wiceprezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
W najbliższy wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Choć sondaże są wyrównane, jedno jest pewne: protekcjonistyczne zapędy oraz brak chęci realnej redukcji deficytu budżetowego zwyciężą, niezależnie kto zostanie głową państwa - pisze młody ekonomista.
Dane historyczne wskazują, że październik i IV kwartał są okresami dobrymi dla kryptowalut. Ostatnio tym aktywom znów zaczęły sprzyjać rosnące szanse wyborcze Donalda Trumpa. Wybory mogą być pozytywnym impulsem dla części inwestorów.
Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
O społecznej odpowiedzialności biznesu mówi się coraz więcej. To, co kiedyś było modą, teraz staje się obowiązkiem. Firmy muszą odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i środowiska.
Dwa tysiące największych przedsiębiorstw zwiększyło w 2022 r. przychody o jedną trzecią. Wolniej rosły ich zyski. To skutek wyższych kosztów, które uderzają w biznes również w 2023 r.
Lista 2000 Największych Przedsiębiorstw to zestawienie firm działających w Polsce według przychodów ze sprzedaży, jakie osiągnęły w 2022 roku. Poniżej przedstawiamy liderów w poszczególnych sektorach.
„Rzeczpospolita” przyznała nagrody najbardziej wyróżniającym się firmom z Listy 2000 i ich menedżerom. O tym, kogo uhonorować, zdecydowała kapituła w składzie: profesorowie z Akademii Leona Koźmińskiego – Mariola Ciszewska-Mlinarič, Aleksandra Przegalińska oraz Adam Noga, a także przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej” – Cezary Szymanek, Krzysztof Adam Kowalczyk oraz Marcin Piasecki.
2 tys. największych polskich firm w sumie zwiększyło sprzedaż w 2021 r. aż ponad 30 proc. Niestety, nie daje to szczególnych powodów do dumy i jest słabą prognozą na przyszłość.
Lista 2000 to doroczne – ogłaszane przez naszą redakcję po raz 21 - zestawienie dużych i średnich firm działających w naszym kraju. Wyróżnienie liderów w 11 branżach odbyło się w trakcie gali zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” wspólnie z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie. Oto najlepsi z najlepszych.
Największy udział w obrotach ma handel, najwyższą rentowność z kolei producenci leków. Firmy miały za sobą dobry rok.
Ubiegły rok to czas dobrej koniunktury i względnej stabilności w polskiej gospodarce.
Jednym z istotniejszych wskaźników pozwalających oceniać kondycję finansową przedsiębiorstw jest rentowność kapitału własnego (ang. return on equity – ROE), czyli relacja wyniku netto do sumy zainwestowanego kapitału przypadającego na właścicieli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas