UKE zaproponował nowy sposób rozliczania MTR

Jeśli Orange lub Plus kupią Playa, jego stawki MTR spadną. To jeden z wniosków z przedstawionego we wtorek dokumentu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Aktualizacja: 09.11.2010 14:57 Publikacja: 09.11.2010 14:25

UKE zaproponował nowy sposób rozliczania MTR

Foto: ROL

Odpowiadając na zastrzeżenia [b]Komisji Europejskiej[/b], [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b] opublikował dziś nowe stanowisko dotyczące wysokości stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych nowych operatorów (tzw. MTR). Będzie ono podstawą dla decyzji dla poszczególnych graczy komórkowych, które regulator wyda firmom do lipca przyszłego roku.

[srodtytul]Koniec asymetrii w 2013 r., ale są wyjątki [/srodtytul]

Ogólne przesłanie dokumentu mówi, że młodzi operatorzy komórkowi, którzy w styczniu 2013 roku będą działali nie krócej niż 4 lata przestaną korzystać z asymetrii (korzystnej dla siebie różnicy) stawek MTR. Z kolei tym, których czas działania w 2013 r. będzie krótszy niż 4 lata, wolno będzie dokończyć czteroletni okres asymetrii, z tym, że od 1 lipca 2011 r. będą przysługiwać stawki asymetryczne, ale ustalone za pomocą nowej metody – kosztowej. Według UKE, operatorzy infrastrukturalni, którzy dopiero planują rozpocząć działalność na rynku telefonii ruchomej, będą uprawnieni do kształtowania swoich stawek na asymetrycznym poziomie przez 4 lata, przy czym w zależności od roku działalności stawka będzie różna. Asymetria w pierwszym roku działalności operatora infrastrukturalnego nie może być wyższa niż średnia ważona asymetria, która miała zastosowanie dla nowych operatorów w pierwszym roku działalności (średnia z asymetrii P4, Centernetu i Mobylandu). Ponadto, asymetria ta nie może być wyższa niż 170,12 proc. średniej obowiązującej stawki MTR dla trzech zasiedziałych operatorów ([b]Era[/b], [b]Orange[/b] i [b]Plus[/b]). [srodtytul]Przywileje grupy [/srodtytul]

Na pierwszy rzut oka, najkorzystniejsze rozwiązania proponowane są w przypadku firm, które nie rozpoczęły jeszcze działalności komercyjnej, w tym [b]Aero2[/b], kojarzonego z właścicielem Telewizji Polsat, [b]Zygmuntem Solorzem-Żakiem[/b]. Takim firmom asymetria będzie przysługiwać 4 lata od startu. Co więcej, jeśli będą tworzyć grupę podmiotów współpracujących lub powiązanych właścicielsko, będą mogły stosować stawkę asymetrii jednej z firm, ale za to najkorzystniejszą.

UKE rozróżnia jednak firmy współpracujące, ale młode i budujące pozycję od podmiotu, który po przejęciu nowego operatora komórkowego posiadałby znaczący 15-20-proc. udział w rynku. „Przekroczenie progu 15-20 proc. udziałów rynkowych w wyniku przejęcia lub połączenia spółek będzie stanowiło podstawę do ustalenia stawek w sposób analogiczny jak dla innych podmiotów rynkowych osiągających próg minimalnej skali efektywności” – czytamy.

Oznacza to, jak wyjaśnia [b]Piotr Dziubak[/b], rzecznik prasowy UKE, że w takiej sytuacji kupiona firma – np. [b]Play[/b] – mogłaby korzystać ze stawek bez preferencji, czyli takich jak duzi operatorzy.

[srodtytul]Cyfrowy Polsat bez asymetrii od lipca[/srodtytul]

Z kolei w odniesieniu do asymetrii stawek MTR operatorów nie posiadających własnej sieci dostępowej (czyli takich jak Cyfrowy Polsat), w wyniku prowadzonych dyskusji z KE prezes UKE uznał, iż brak jest podstaw do dalszego utrzymywania stawek na poziomie asymetrycznym przy takim rodzaju działalności. W stanowisku regulator podaje, że od 1 lipca 2011 r. platforma satelitarna będzie pobierać od operatorów infrastrukturalnych tyle, ile wynosi stawka MTR podmiotu, z którym ma podpisaną umowę o tzw. roamingu krajowym. Obecnie jest to [b]Polska Telefonia Cyfrowa[/b] (Era). Jednak [b]Dominik Libicki[/b], prezes Cyfrowego Polsatu nie wykluczał zmiany partnera.

[srodtytul]Centernet, Mobyland, Sferia na równi[/srodtytul]

UKE zdecydował, że choć [b]CenterNet[/b] zaczął działalność telekomunikacyjną nieco wcześniej niż [b]Mobyland[/b] (obie firmy należą do grupy [b]Midasa[/b] i [b]Aero 2[/b]) to będzie im przysługiwała asymetria na takich samych warunkach od 1 lipca 2011 r. Stawki MTR dla tych operatorów będą kalkulowane w oparciu o wyliczenia kosztów w sieciach ruchomych.

Ze stawkami pobieranymi przez CenterNet i Mobyland można zapoznać się w tabeli obok (slajd pierwszy).

[b]Sferia[/b], której głównym akcjonariuszem jest Solorz-Żak, a która w listopadzie 2009 r. wyrokiem sądu otrzymała prawo do świadczenia usług sieci ruchomej będzie miała taki sam harmonogram jak wymienione dwie firmy.

[srodtytul]Aero 2 na rynku detalicznym od 11 grudnia? [/srodtytul]

Z kolei Aero2 (tylko kojarzone z Solorzem-Żakiem i współpracujące z jego firmami) zgodnie z rezerwacją powinno zacząć świadczyć usługi detaliczne do 11 grudnia br. UKE uznał, że najpóźniej wtedy powinien zacząć obowiązywać czteroletni okres, w którym Aero2 ma prawo pobierania wyższych stawek MTR. Mimo to ostatecznie zdecydował, że „w celu harmonizacji wszelkich zmian dokonywanych w umowach pomiędzy operatorami, 4 letni okres asymetrii w przypadku Aero2 będzie liczony od dnia 1 stycznia 2011 r.”.

W pierwszym roku działalności stawka, jaką pobierać będzie Aero 2 ma być ustalana na podstawie średniej ważonej asymetrii P4, CenterNetu i Mobylandu, ale nie może być wyższa niż 170,12 proc. średniej stawki operatorów infrastrukturalnych.

Harmonogram dla Aero2 począwszy od drugiego roku działalności uwidoczniony jest w tabeli obok (slajd nr 2)

Odpowiadając na zastrzeżenia [b]Komisji Europejskiej[/b], [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b] opublikował dziś nowe stanowisko dotyczące wysokości stawek za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych nowych operatorów (tzw. MTR). Będzie ono podstawą dla decyzji dla poszczególnych graczy komórkowych, które regulator wyda firmom do lipca przyszłego roku.

[srodtytul]Koniec asymetrii w 2013 r., ale są wyjątki [/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego