Budownictwo zmienia się na naszych oczach. – W sektorze budowlanym można zaobserwować trwającą rewolucję cyfrową polegającą na przyjęciu lub zwiększeniu wykorzystywania technologii cyfrowych lub komputerowych. Jednym z jej elementów jest wprowadzanie modelowania informacji o obiektach budowlanych (BIM) zarówno w odniesieniu do budynków, jak i obiektów infrastruktury – mówi mgr inż. Łukasz Gorgolewski, przewodniczący Komisji ds. BIM Krajowej Rady PIIB, rzeczoznawca budowlany.
Polska firma Solace trzy lata temu wybudowała w Warszawie prototyp ekologicznego domu. To drewniany dom jednorodzinny – o niewielkiej pow. 50 mkw. Budynek jest wykonany z elementów drewnopochodnych wytwarzanych metodami cyfrowej fabrykacji i zmierzającymi do maksymalnej automatyzacji procesu projektowo-produkcyjnego. Energia do ogrzania powierzchni mieszkalnej zapewniana jest przez 24 panele fotowoltaiczne zlokalizowane na dachu, którego nachylenie dostosowane jest do kąta padania promieni słonecznych.
Firma Solace wykorzystuje również innowacyjną termoizolację, która pozwala na utrzymanie szczelności budynku na poziomie NF
To dom plusenergetyczy, czyli produkujący więcej energii, niż jest mu ona potrzebna do normalnego funkcjonowania. Ten dom spełnia zapotrzebowanie na energię pierwotną, która obecnie – w wypadku domów jednorodzinnych, została zmniejszona do 70 kWh/mkw./rok.
Znaczenie odnawialnych źródeł energii i materiałów rośnie, bo budynki odpowiadają za zużycie 40 proc. energii w Unii Europejskiej i produkują łącznie 36 proc. całkowitej emisji CO2 – wynika z danych Komisji Europejskiej.