Sektor kosmiczny to nie tylko hardware

Branżę kosmiczną zwykło się utożsamiać z firmami działającymi w obszarze hardware, które budują satelity, rakiety, mechanizmy czy dostarczają elektronikę lub komponenty do budowy satelitów.

Publikacja: 29.06.2021 20:00

Materiał powstał we współpracy z firmą GMV Innovating Solutions

Tymczasem, specjalizacją w sektorze kosmicznym jest nie tylko hardware, ale także software, czyli IT dla space. Chodzi tu m.in. o tworzenie oprogramowania pokładowego i naziemnego, stanowiącego fundament działania każdej misji kosmicznej.

Polska może się już pochwalić znaczącymi sukcesami w obszarze IT dla space, a polscy programiści uczestniczą w wielu projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ramach misji OPS-SAT ESA na orbicie okołoziemskiej od ponad półtora roku pracuje satelita technologiczny wyposażony w oprogramowanie pokładowe opracowane i zaimplementowane przez inżynierów z warszawskiej firmy GMV Innovating Solutions. Firma bierze również udział w rozwoju oprogramowania dla misji Sentinel-5, która jest elementem programu Copernicus Unii Europejskiej.

W Polsce powstaje także programowalny odbiornik sygnału GNSS (tzw. GNSS software receiver) dla satelitów i małych rakiet nośnych. Umożliwia on m.in. precyzyjne określenie położenia satelity na orbicie czy dokładne monitorowanie trajektorii lotu rakiety. Wiele zalet tego urządzenia, w tym jego uniwersalność, niewielki rozmiar oraz możliwość taniej i szybkiej produkcji seryjnej, czynią z niego idealne narzędzie nawigacyjne dla dynamicznie rozwijającego się na całym świecie segmentu nano- i mikrosatelitów. Polski odbiornik GNSS powstaje w oparciu o wieloletnią inwestycję własną firmy GMV oraz fundusze pochodzące z programów ESA dedykowanych rozwojowi technologii kosmicznych, które mają duży potencjał komercyjny.

Oprogramowanie pokładowe to tylko jeden z głównych obszarów pracy inżynierów zajmujących się IT dla space. Innym jest oprogramowanie naziemne, które również powstaje w GMV w Polsce, umożliwiając funkcjonowanie m.in. takich ośrodków, jak Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) czy Centrum Obserwacji Ziemi ESA (ESRIN). Oprogramowanie zainstalowane w ESOC umożliwia kontrolowanie wszystkich misji ESA. Głównym zadaniem ESRIN natomiast jest gromadzenie i przetwarzanie ogromnych ilości danych zbieranych przez misje, takie jak SWARM lub BIOMASS. W GMV w Polsce od wielu lat rozwijane jest oprogramowanie, które umożliwia dostęp do tych danych społeczności naukowej oraz firmom i innym podmiotom korzystającym z danych satelitarnych.

Biorąc pod uwagę znaczenie oprogramowania dla wielu obszarów sektora kosmicznego, uczestnictwo firm z branży IT w tym sektorze będzie stale rosnąć. Efektem tego jest trend, który czasami określany jest jako digitization of the space. Nowe technologie z obszaru IT umożliwią wkrótce realizację bardziej zaawansowanych i skomplikowanych misji kosmicznych, a udział przedstawicieli polskiej branży IT w realizacji tych misji wpływa pozytywnie na pozycjonowanie naszego kraju w łańcuchu dostaw światowych liderów sektora kosmicznego.

Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Polska Kosmiczna.

Materiał powstał we współpracy z firmą GMV Innovating Solutions

Tymczasem, specjalizacją w sektorze kosmicznym jest nie tylko hardware, ale także software, czyli IT dla space. Chodzi tu m.in. o tworzenie oprogramowania pokładowego i naziemnego, stanowiącego fundament działania każdej misji kosmicznej.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku