Unijna opłata (tzw. Plastic Levy) naliczana jest za każdy kilogram plastiku, który został wprowadzony na rynek i nie został poddany recyklingowi. Nie jesteśmy w stanie zupełnie uniknąć tych opłat natomiast możemy – i powinniśmy- je zminimalizować. Według naszych szacunków, wprowadzenie systemu depozytowego pozwoliłoby obniżyć opłaty z tytułu podatku od plastiku nawet o 65 mln euro rocznie. Sama odprowadzana do Brukseli należność nie rozwiąże problemu niewystarczającego poziomu recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. Zmianę tę zauważymy jedynie zwiększając ilość zebranych opakowań, a to jest możliwe jedynie dzięki systemowi depozytowemu dla butelek PET. Upraszczając temat– zwiększenie poziomu recyklingu opakowań napojowych w Polsce oznacza zwiększenie poziomu recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych w ogóle, a więc obniżenie wysokości podatku Plastic Levy.
Jaki model systemu depozytowego sprawdzi się w naszym kraju?
Efektywność systemu depozytowego zależy od jego finalnego kształtu a ten jest jeszcze na etapie dyskusji i wciąż nie wiemy, jaki model może zostać przyjęty w naszym kraju. Analizując rozwiązania funkcjonujące w innych krajach europejskich możemy natomiast zaobserwować, jakie czynniki zdecydowały o ich sukcesie i na tej podstawie wskazać, jak powinien wyglądać system depozytowy w Polsce. Po pierwsze- niezwykle istotne jest prawne oparcie go o regulacje ustawowe, zakładające wprowadzenie jednego powszechnego i obligatoryjnego systemu dla wszystkich producentów opakowań napojowych. Po drugie - system powinien być nadzorowany przez państwo, a jego operatorem natomiast powinna zostać spółka non-for-profit, powołana przez producentów i detalistów wprowadzających opakowania do obrotu. To oni najlepiej znają uwarunkowania rynkowe oraz oczekiwania sieci handlowych i konsumentów, dlatego są w stanie zapewnić funkcjonowanie systemu dopasowanego do potrzeb wszystkich uczestników rynku, a przy tym także efektywnego kosztowo. I po trzecie - system powinien jasno określać objęte depozytem rodzaje opakowań napojowych i ich pojemności. Zwrot opakowań powinien być też łatwy, a sieć punktów zwrotu na tyle szeroka, by konsumenci mogli z niej swobodnie korzystać.
Ogromne ilości plastikowych opakowań wprowadza na rynek m.in. branża napojowa. W jaki sposób Żywiec Zdrój dba o środowisko?
Opakowania z tworzywa PET stanowią 20% opakowań plastikowych wprowadzanych na rynek. W dodatku, ten rodzaj tworzywa sztucznego jest najbardziej cyrkularny – łatwy do przetworzenia i to przy niskim wpływie na środowisko jeśli chodzi w szczególności o ślad węglowy. Ale jesteśmy absolutnie przekonani, że plastik nigdy nie powinien trafić do środowiska naturalnego. Konsekwentnie podkreślamy, że jest on cennym surowcem, który powinien zostać przetworzony i ponownie wykorzystany do produkcji kolejnych opakowań czy innych przedmiotów codziennego użytku. Czujemy się odpowiedzialni za opakowania po naszych produktach, dlatego zmieniamy je, by stawały się bardziej przyjazne dla środowiska. Korzystamy z materiałów pochodzących z recyklingu i angażujemy się w działania zmierzające do bardziej zrównoważonego wykorzystania tworzyw sztucznych. W tym roku, jako pierwsza firma w Polsce, zapewnimy zbiórkę i recykling równowartości 100% plastiku wprowadzonego przez siebie na rynek. Ponadto wraz z innymi przedstawicielami grupy spółek DANONE, zostaliśmy sygnatariuszem Paktu Plastikowego, by wspólnie z branżą i innymi firmami działać w kierunku ograniczania użycia pierwotnych tworzyw sztucznych i innowacji na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. Angażujemy się także we wprowadzenie systemu depozytowego w Polsce, współpracując w tym temacie z wieloma firmami z branży napojowej, bo tylko ten system pozwoli na domknięcie obiegu opakowań.
- Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno - informacyjnego „Recykling - świat bez odpadów”