Wymagające opakowanie

Folia, papier, tektura, szkło czy puszka – w takich opakowaniach najczęściej przechowywana jest żywność.

Publikacja: 19.05.2021 09:30

Wymagające opakowanie

Foto: Adobestock

Pakowanie żywności jest znacznie bardziej wymagające niż innych produktów. Wszystko dlatego, że opakowania, w których przechowywane jest jedzenie, muszą spełniać nie tylko standardy higieny, a do tego ładnie wyglądać. Opakowania wykonane z niewłaściwych materiałów lub w niewłaściwy sposób mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Dozwolone dla żywności

Głównym zadaniem opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością wciąż jest zabezpieczenie jej przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, zanieczyszczenia, temperatura czy promieniowanie słoneczne, dlatego wszelkiego rodzaju pojemniki i jednorazowe pudełka do żywności muszą być szczelne, odporne mechanicznie, higieniczne, odporne na degradację mikrobiologiczną.

– Dodatkowo opakowania na żywność muszą być wykonane w taki sposób i z takich materiałów, które uniemożliwią zanieczyszczenie jedzenia przez same opakowanie – podkreślają producenci opakowań żywności.

Dodają, że składniki tworzywa, z którego wykonane jest opakowanie, nie mogą w warunkach użytkowania wnikać w żywność, w ilości, która mogłaby zaszkodzić zdrowiu konsumenta, powodować niemożliwych do przyjęcia zmian składu żywności czy zmieniać smaku, aromatu i wyglądu produktu.

– Niedopuszczalna jest m.in. sytuacja, w której opakowanie ukrywałoby np. zepsucie żywności lub w jakikolwiek inny sposób wprowadzało konsumentów w błąd – dodają eksperci.

W przypadku opakowań zadrukowanych niedopuszczalne jest, aby powierzchnia pokryta farbą drukarską miała bezpośrednią styczność z żywnością.

Opakowania do żywności, które w chwili wprowadzania na rynek nie weszły jeszcze w kontakt z żywnością (a zatem wszelkie opakowania jednorazowe sprzedawane jako oddzielne produkty), muszą również posiadać odpowiednie oznaczenie.

Musi się na nich znaleźć informacja o przeznaczeniu „do kontaktu z żywnością", a także dane na temat producenta lub sprzedawcy. A sami producenci opakowań muszą posiadać stosowne zezwolenia oraz przestrzegać dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych.

Opakowania, które sprawdzą się w domu

W domach do przechowywania żywności używamy różnych pojemników. Mogą one być wykonane m.in. ze szkła lub porcelany. Wówczas nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością, są więc polecane do przechowywania wszystkich produktów spożywczych. Jednak szkło przepuszcza światło (powodując blaknięcie żywności), dlatego stawiajmy pojemniki w zacienionym miejscu.

W kuchni sprawdzają się też pojemniki zamykane hermetycznie. One chronią żywność przed wysychaniem, zawilgoceniem oraz insektami. Niektóre pojemniki wyposażone są w dozownik ułatwiający porcjowanie sypkich lub płynnych produktów spożywczych (np. cukru, oliwy).

Z kolei z pojemników z tworzywa sztucznego można bezpiecznie korzystać, jeśli przeznaczone są do kontaktu z żywnością. Po czym je rozpoznać? Na przykład po symbolu kieliszka i widelca na opakowaniu.

Dobre metalowe

Idealne do przechowywania suchych produktów spożywczych, np. makaronu, ryżu, mąki, cukru, są pojemniki metalowe, doskonale się nadają też do przechowywania świątecznych ciastek i pierników.

Należy jednak unikać kontaktu metalu z kwaśnymi produktami spożywczymi (zachodzi między nimi reakcja chemiczna, powstają szkodliwe dla zdrowia substancje).

A w pojemnikach papierowych można przechowywać zioła, warzywa, owoce. Ale nie stanowią one bariery ochronnej dla wilgoci, insektów i gryzoni.

- Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego "Zdrowa Żywność"

Pakowanie żywności jest znacznie bardziej wymagające niż innych produktów. Wszystko dlatego, że opakowania, w których przechowywane jest jedzenie, muszą spełniać nie tylko standardy higieny, a do tego ładnie wyglądać. Opakowania wykonane z niewłaściwych materiałów lub w niewłaściwy sposób mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Dozwolone dla żywności

Pozostało 89% artykułu
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Ekonomia
Technologie napędzają firmy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekonomia
Od biznesu wymaga się odpowiedzialności