AD 2016, czyli co czeka branżę telekomunikacyjną w przyszłym roku

Choć aukcja LTE została rozstrzygnięta w mijającym roku, Nowy Rok nie będzie pozbawiony jej reperkusji. Nowy układ polityczny może sprawić, że dojdzie do zmiany na stanowisku prezesa UKE, ale - ze względu na przynależność kraju do UE i zmiany jakie zaszły na rynku w ostatnich latach - trudno spodziewać się w związku z tym rewolucji regulacyjnej. Operatorzy walczyć będą przy powoli rosnącym rynku o utrzymanie marż z jednej strony inwestując w narzędzia cyfrowe, z drugiej tnąc zatrudnienie, z trzeciej walcząc o klienta na szybsze łącza. Nieodłącznym tematem nadchodzącego roku pozostanie konsolidacja rynku.

Publikacja: 28.12.2015 11:30

AD 2016, czyli co czeka branżę telekomunikacyjną w przyszłym roku

Foto: ROL

- W 2016 r. coraz więcej konsumentów będzie mogło wybrać ofertę bazującą na światłowodowych łączach dostępowych (FTTx). Oznacza to skokowy wzrost przepustowości dostępu do Internetu - nawet kilkaset Mb/s symetrycznego dostępu. Jeśli uda się rozwiązać wątpliwości związane z aukcją elektroniczną, to w przyszłym roku możemy być świadkami pierwszych wdrożeń LTE na częstotliwościach 800 MHz. Znacząco zwiększy to zasięg oraz komfort korzystania z Internetu w obszarach słabo zurbanizowanych – ocenia Grzegorz Bernatek, analityk w firmie doradczej Audytel.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm