Czym jest oprocentowanie nominalne lokaty podane w skali roku

Zysk na lokacie zależy przede wszystkim od jej oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym większe zyski wygeneruje depozyt. Wysokość wypracowanych odsetek zależy również od długości jej obowiązywania.

Aktualizacja: 03.12.2017 14:44 Publikacja: 03.12.2017 12:52

Czym jest oprocentowanie nominalne lokaty podane w skali roku

Foto: Bloomberg

Teoretycznie, im lokata trwa dłużej, tym odsetek będzie więcej. W praktyce jednak, warto mieć na uwadze czynniki zewnętrzne, które mogą sprawiać, że realny zysk z wcześniej założonej lokaty może po jakimś czasie nie być już taki atrakcyjny.

Dla celów porównawczych

Oprocentowanie nominalne nie uwzględnia okresu trwania lokaty, inflacji, 19 proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) czy częstotliwości kapitalizacji. W przypadku lokat, produktów strukturyzowanych czy kont oszczędnościowych określa się je w skali roku, podając procentowy zysk możliwy do osiągnięcia w okresie 12 miesięcy oszczędzania. Dzięki temu zabiegowi dużo łatwiej jest porównać oferty różnych banków.

Marketing górą

Podstawową informacją, z którą spotykają się klienci banków korzystający z produktów oszczędnościowych jest wysokość oprocentowania. Nie ma znaczenia czy lokata zakładana jest na jeden dzień, miesiąc, pół roku czy dwa lata. W każdym z wskazanych przypadków jej oprocentowanie podane będzie w skali roku. Wiele osób, może złapać się na ten trik, kusząc się na założenie wysokooprocentowanego depozytu. Zwłaszcza w przypadku lokat z oprocentowaniem progresywnym, w ramach których banki podają zwykle stawkę najwyższą - możliwą do osiągnięcia np. tylko w jednym miesiącu trwania depozytu. Podczas gdy na realny zysk składa się średnie oprocentowanie ze wszystkich miesięcy obowiązywania umowy.

Oprocentowanie oprocentowaniu nierówne

Jeśli mamy do wyboru dwie lokaty o oprocentowaniu 4 proc. w skali roku - jedna na 6 miesięcy, a druga na rok - nie oznacza, to że zarobimy na nich tyle samo. Na lokacie pół rocznej zarobimy tak naprawdę o połowę mniej. Realnie 2 proc. Jednak zysk osiągniemy dużo szybciej niż z drugiej (12 miesięcznej), w związku z czym dużo łatwiej reagować na zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne. Oszczędzone środki wraz z odsetkami można ulokować na kolejne pół roku na być może lepiej oprocentowanym depozycie na 6 miesięcy.

Jak to policzyć?

Aby samodzielnie policzyć realne oprocentowanie lokaty wystarczy podzielić oprocentowanie podane w skali roku przez ilość dni lub miesięcy w roku i pomnożyć je przez czas trwania lokaty. Zakładając lokatę na 1 miesiąc na 3 proc. w skali roku otrzymamy 0,25 proc. odsetek.

(3 proc./12 miesięcy)*1 miesiąc = 0,25 proc.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego