Grenlandia od 1979 roku funkcjonuje jako autonomia w ramach Danii (częścią Danii jest na mocy duńskiej konstytucji z 1953 roku, Dania kontroluje wyspę od 600 lat). Grenlandia wybiera dwóch deputowanych do duńskiego parlamentu, posiada też lokalny organ władzy ustawodawczej (Landsting), własny rząd oraz premiera.
W 2008 roku autonomia Grenlandii została poszerzona
25 listopada 2008 roku na Grenlandii przeprowadzone zostało referendum ws. poszerzenia autonomii, w którym postulat ten poparło 75,54 proc. głosujących przy frekwencji 71,96 proc. W wyniku referendum rząd Grenlandii przejął kompetencje w zakresie polityki morskiej, zasobów naturalnych, policji oraz sądownictwa, a język grenlandzki został jedynym językiem urzędowym na wyspie. Grenlandia, w przeciwieństwie do Danii, nie jest członkiem UE.
Czytaj więcej
Donald Trump Jr. ma we wtorek odwiedzić Grenlandię. Kilka tygodni temu jego ojciec, prezydent-elekt USA Donald Trump, wyraził zainteresowanie przejęciem kontroli nad autonomicznym terytorium Danii. Tymczasem król Fryderyk postanowił zmienić herb Danii.
Na Grenlandii znajduje się amerykańska baza wojsk powietrznych z elementami ostrzegania przed pociskami balistycznymi. Zakupem Grenlandii od Danii był zainteresowany w przeszłości m.in. prezydent Harry Truman (w 1946 roku, oferował za Grenlandię 100 mln dolarów), a także Donald Trump, w czasie swojej pierwszej kadencji (przedstawił taką ofertę w 2019 roku). Kiedy w 2019 roku Dania odrzuciła propozycję zakupu Grenlandii przez USA, Donald Trump odwołał zaplanowaną wcześniej wizytę w Kopenhadze.
Grenlandia (MAPA)