Rosja i Iran zacieśnią współpracę wojskową. Siergiej Ławrow zapowiada nowy traktat

Rosja „w najbliższej przyszłości” ma podpisać traktat o partnerstwie strategicznym z Iranem, który będzie dotyczyć m.in. bliższej współpracy w dziedzinie obronności - zapowiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Publikacja: 31.10.2024 12:58

Władimir Putin, Ali Chamenei i Kim Dzong Un

Władimir Putin, Ali Chamenei i Kim Dzong Un

Foto: REUTERS

arb

Współpraca wojskowa Rosji z Iranem niepokoi Zachód w związku z wojną prowadzoną przez Rosję z Ukrainą, a także rosnącym napięciem między Izraelem a Iranem w związku z wojną w Strefie Gazy i interwencją lądową Izraela w Libanie.

Iran wspiera Rosję w jej walce z Ukrainą dronami-kamikadze

Od drugiej połowy 2022 roku Rosja używa irańskich dronów-kamikadze Shahed do atakowania celów na Ukrainie. Pojawiają się też doniesienia o przekazywaniu Rosji pocisków balistycznych przez Iran.

Czytaj więcej

Czy Rosja pomaga Korei Północnej rozwijać broń rakietową? Pada pytanie, nie ma odpowiedzi

Równolegle Rosja zacieśnia współpracę wojskową z Koreą Północną. Korea Północna w czerwcu 2024 roku podpisała umowę o partnerstwie strategicznym z Rosją, której elementem jest pakt obronny. Korea Północna od połowy 2023 roku dostarcza Rosji amunicję artyleryjską i pociski balistyczne, a od kilku tygodni Pjongjang ma przerzucać do Rosji żołnierzy (ma ich tam trafić podobno nawet ok. 10-12 tysięcy), którzy mają być wykorzystani w walkach przeciw Ukrainie.

- Traktat o strategicznym partnerstwie między Rosją a Iranem, który jest przygotowywany stanie się poważnym czynnikiem wzmacniającym rosyjsko-irańskie relacje – oświadczył Ławrow w rozmowie z rosyjską telewizją państwową.

Zawarcie umów o partnerstwie strategicznym z Iranem i Koreą Północną przez Rosję wskazuje na formowanie się nieformalnego sojuszu państw niedemokratycznych

Traktat – jak mówił Ławrow – ma być podpisany w „najbliższej przyszłości”. Rosja oczekuje wizyty prezydenta Iranu, Masuda Pezeszkiana w Moskwie przed końcem roku – w jej trakcie prawdopodobnie dojdzie do podpisania umowy.

- Potwierdzi ona wolę obu stron do podjęcia bliższej współpracy na polu obronności i współdziałania w interesie pokoju i bezpieczeństwa na poziomie regionalnym i globalnym – oświadczył Ławrow.

Szef MSZ Rosji nie sprecyzował jednak w jaki sposób Rosja i Iran zacieśnią współpracę w dziedzinie obronności.

Wykuwa się sojusz Rosja-Korea Północna-Iran?

Zawarcie umów o partnerstwie strategicznym z Iranem i Koreą Północną przez Rosję wskazuje na formowanie się nieformalnego sojuszu państw niedemokratycznych podejmujących agresywne działania, zainteresowanych zmianami w porządku międzynarodowym. Taka współpraca rodzi obawy, że w zamian za wsparcie wojskowe swojej agresji przeciw Ukrainie, Rosja przekaże obu państwom technologie wojskowe, które przyczynią się do rozwoju programu rakietowego i nuklearnego obu państw. Korea Północna dysponuje już bronią atomową, Iran ma zmierzać do jej pozyskania.

Współpraca wojskowa Rosji z Iranem niepokoi Zachód w związku z wojną prowadzoną przez Rosję z Ukrainą, a także rosnącym napięciem między Izraelem a Iranem w związku z wojną w Strefie Gazy i interwencją lądową Izraela w Libanie.

Iran wspiera Rosję w jej walce z Ukrainą dronami-kamikadze

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata