„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 11:29 Publikacja: 24.10.2024 07:36
Szymon Hołownia
Foto: PAP, Marcin Obara
Platforma Krymska to powstały w 2021 roku format rozmów i współpracy międzynarodowej, który jest poświęcony sprawie nielegalnie anektowanego w 2014 przez Rosję Krymu. Spotkania w ramach Platformy odbywają się w różnych formatach, w Rydze odbywają się rozmowy na poziomie szefów parlamentów. - Jeździmy tam po to, żeby pokazać solidarność z Ukrainą, żeby jasno i wyraźnie dać do zrozumienia, że wojna w Ukrainie nikomu się nie znudziła, że to jest nadal jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli nie najważniejsza, którą musimy dzisiaj w Europie się wspólnie zająć. Dlatego cieszy, że fizycznie będzie na tym szczycie reprezentacja około 40 krajów, część przesłań będzie publikowanych zdalnie – powiedział dziennikarzom przed rozmowami w Rydze Hołownia. Rozmowy w Rydze rozpoczęły się w środę wieczorem, w czwartek odbywa się główna część szczytu z planowanymi wypowiedziami dla mediów m.in. szefa ukraińskiej Rady Najwyższej, Rusłana Stefanczuka.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował o wezwaniu do Warszawy na konsultacje ambasadora RP na Węgrzech, Sebastiana Kęcieka - czytamy w komunikacie resortu.
Po tym jak premier Beniamin Netanjahu pojawił się we wtorek na terytorium Syrii, w stworzonej na pograniczu przez izraelską armię „strefie buforowej” i stwierdził, że izraelska armia może pozostać na tym terenie bezterminowo, AP spekuluje, że Tel Awiw może wykorzystać upadek reżimu Baszara Asada do zmiany swoich granic.
Zapowiadane wcześniej spotkanie premiera Donalda Tuska z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim odbędzie się we wtorek - ujawniła strona ukraińska. Kancelaria Premiera podała, że szef polskiego rządu udał się do Lwowa.
W rozmowie ze słowacką telewizją publiczną STVR prezydent Słowacji, Peter Pellegrini stwierdził, że pokój na Ukrainie może wymagać zrzeczenia się przez Kijów części swojego terytorium.
Stany Zjednoczone odegrały kluczową rolę w obronie demokracji, rządów prawa oraz praw człowieka w Polsce w ostatnich latach – uważa Mark Brzezinski, ambasador USA w Warszawie.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Po interwencji dziennikarza „Rzeczpospolitej” Jędrzeja Bieleckiego wstrzymana została rozbiórka budynku przy ul. Łuckiej 8 w Warszawie. Interwencję podjął Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Podejrzany o sabotaż na Bałtyku chiński statek Yi Peng 3, który od miesiąca oczekiwał na wodach międzynarodowych w duńskiej cieśninie Kattegat, wyruszył w sobotę w dalszą drogę do portu docelowego w Egipcie. Informacje potwierdziła duńska marynarka wojenna.
Wojsko Stanów Zjednoczonych oświadczyło, że w niedzielę nad Morzem Czerwonym omyłkowo zestrzeliło jeden ze swoich myśliwców. Dwaj piloci się katapultowali.
Tony pierogów, ogromne ilości barszczu i zasmażanej kapusty, a także słodycze – wszystko to będzie czekać na potrzebujących w najbliższą niedzielę na Rynku Głównym w Krakowie. Już po raz dwudziesty ósmy zostanie tam zorganizowana Wigilia Jana Kościuszki.
„Czy Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego PiS?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Prezydent-elekt Donald Trump oskarżył Panamę o pobieranie zbyt wysokich stawek za korzystanie z Kanału Panamskiego. Zapowiedział, że jeśli Panama nie będzie zarządzała kanałem w „akceptowalny” dla USA sposób, zażąda zwrotu kanału Stanom Zjednoczonym.
Decyzją prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, dr Michał Siedziako może zostać przywrócony do pracy. Ale dyrektor w Szczecinie, który go wcześniej zwolnił, zaproponował mu inne stanowisko. Badacz uważa, że nie mógłby na nim pracować naukowo. Siedziaki broni m.in. Bogdan Borusewicz. Historyk idzie do sądu pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas