Europejscy żołnierze na Ukrainie? Niemcy: Jest zgoda na coś innego

Niemiecki kanclerz, Olaf Scholz, odniósł się do słów prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który po spotkaniu przywódców państw europejskich w Paryżu mówił, że "niczego nie można wykluczyć" w kontekście wysłania żołnierzy państw europejskich na Ukrainę.

Publikacja: 27.02.2024 13:53

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: Heiko Becker, Reuters

arb

Macron zastrzegł jednak, że na razie „nie ma konsensusu” co do decyzji w sprawie ewentualnego wysyłania żołnierzy państw zachodnich na Ukrainie.

Kreml ostrzegł już jednak, że gdyby na Ukrainie pojawili się żołnierze NATO, oznaczałoby to „nieuchronność” bezpośredniego starcia NATO z Rosją.

Premier Donald Tusk zadeklarował we wtorek Pradze, że Polska nie zamierza wysyłać żołnierzy na Ukrainę.

Olaf Scholz: Nie będzie żadnych zachodnich żołnierzy na Ukrainie

Sugestiom, że państwa Zachodu mogłyby wysłać żołnierzy na Ukrainę, sprzeciwili się niemieccy parlamentarzyści. Omid Nouripour, parlamentarzysta Zielonych, współtworzących koalicję rządzącą Niemcami oświadczył, że pomysł, by wysłać żołnierzy na Ukrainę nie był przedmiotem dyskusji ani wewnątrz Niemiec, ani z sojusznikami Niemiec.

Czytaj więcej

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck: Nasza postawa pomogła Władimirowi Putinowi

- Jeszcze raz, w bardzo dobrej debacie, poruszono kwestię, że to, co ustaliliśmy od początku między sobą, dotyczy także przyszłości - nie będzie żadnych sił lądowych, żadnych (zachodnich) żołnierzy na ukraińskiej ziemi wysyłanych tam przez kraje europejskie lub państwa NATO – powiedział Scholz na marginesie spotkania w Paryżu.

Scholz dodał, że europejscy przywódcy zdają się natomiast zgadzać co do pozyskiwania broni dla Ukrainy z państw trzecich, poza Europą, by przyspieszyć dostawy pomocy wojskowej na Ukrainę.

Robert Fico, premier Słowacji sugerował, że jest kilka takich państw, które chciałyby wysłać żołnierzy na Ukrainę na mocy dwustronnych umów

Niemcy nie chcą przekazać Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu

Niemcy są obecnie drugim największym dostawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy. Berlin jest jednak bardzo ostrożny w sprawie kroków, które mogłyby wciągnąć NATO w bezpośredni konflikt z Rosją. Berlin nie zdecydował się np. na przekazanie Ukrainie pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu Taurus, które mogą razić cele na odległość 500 km. Przekazanie takich pocisków wymagałoby od niemieckich żołnierzy udzielania Ukraińcom pomocy w zakresie precyzyjnego rażenia celów — co jest dla Scholza czerwoną linią. 

Nie jest jasne ile państw uczestniczących w spotkaniu w Paryżu byłoby skłonnych wysłać żołnierzy na Ukrainę. Przed szczytem Robert Fico, premier Słowacji sugerował, że jest kilka takich państw, które chciałyby wysłać żołnierzy na Ukrainę na mocy dwustronnych umów. Fico zastrzegł, że Słowacja nie zamierza wysyłać żołnierzy na Ukrainę.

Dyplomacja
Donald Tusk z apelem do Donalda Trumpa. „Niech pan o tym pomyśli”
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Dyplomacja
Donald Trump grozi Iranowi, ajatollah grozi Donaldowi Trumpowi
Dyplomacja
Umowy USA-Ukraina nie ma, a Rosja oferuje swoje metale ziem rzadkich
Dyplomacja
Donald Trump ostrzega: Wołodymyr Zełenski może mieć duże problemy
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Dyplomacja
Iran odrzucił bezpośrednie negocjacje z USA w odpowiedzi na list Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście