Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest

Premier Danii, Mette Frederiksen, oświadczyła w środę, że nie jest kandydatką na następczynię sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga.

Publikacja: 31.05.2023 13:27

Mette Frederiksen

Mette Frederiksen

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462

Sprawujący urząd od dziewięciu lat sekretarz generalny NATO, Norweg Jens Stoltenberg, ma ustąpić pod koniec września. Stoltenberg przed objęciem funkcji sekretarza generalnego przez osiem lat był premierem Norwegii.

Wielu członków NATO chciałoby wyłonienia następcy Stoltenberga przed szczytem Sojuszu w Wilnie (11-12 lipca). Wciąż nie jest wykluczone, że ostatecznie kadencja Stoltenberga zostanie - po raz czwarty - przedłużona.

Swoją kandydaturę do stanowiska sekretarza generalnego NATO zgłosił minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace. Przeciwko jego kandydaturze przemawia jednak to, że nigdy nie stał na czele rządu oraz fakt, że wielu członków Sojuszu chciałoby historycznego wyboru kobiety na stanowisko sekretarza generalnego.

W ubiegłym miesiącu o kandydaturze Frederiksen na sekretarza generalnego NATO napisał wnorweski dziennik "VG". Biały Dom ogłosił w ubiegłym tygodniu, że Frederiksen przyjmie w czerwcu w Białym Domu Joe Biden, co wzmogło spekulacje na temat jej kandydatury.

Czytaj więcej

Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?

- Nie ubiegam się o żadne stanowisko - mówiła jednak Frederiksen przed tygodniem w czasie rozmowy z dziennikarzami w Kopenhadze. Tydzień później oświadczyła jeszcze bardziej jednoznacznie: "Nie jestem kandydatką na to stanowisko".

Frederiksen w 2019 roku została najmłodszą w historii premier Danii (miała wówczas 41 lat).  Gdyby została sekretarzem generalnym NATO musiałaby zrezygnować ze stanowiska premier Danii co - zdaniem komentatorów - mogłoby doprowadzić do upadku koalicji rządowej, na czele której stoi.

Nie jestem kandydatką na to stanowisko

Mette Frederiksen, premier Danii

Na jej niekorzyść miało przemawiać też to, że Dania wydaje jedynie 1,38 proc. PKB na obronność, pomimo rekomendacji, by poziom tych wydatków w państwach NATO wynosił co najmniej 2 proc. PKB. Jednak we wtorek duński rząd ogłosił, że w najbliższych latach potroi wydatki na armię.

Czytaj więcej

Dania chce się zbroić. Wydatki na obronność wzrosną trzykrotnie

Spekuluje się, że kandydatkami na stanowisko sekretarza generalnego NATO są też premier Estonii, Kaja Kallas, szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen i wicepremier Kanady, Chrystia Freeland.

Wśród kandydatów na sekretarza generalnego NATO wymienia się też premiera Holandii, Marka Rutte i premiera Hiszpanii, Pedro Sancheza. Rutte deklaruje jednak, że nie jest zainteresowany tym stanowiskiem, a Sancheza w tym roku czekają wybory parlamentarne.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau