Węgry blokują pomoc wojskową UE dla Ukrainy. Niemcy zareagowały

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Węgier spierali się w czasie szczytu szefów MSZ państw UE w Brukseli o rolę jaką węgierski bank, OTP, odgrywa w związku z wojną na Ukrainie - podaje politico.eu powołując się na cztery źródła dyplomatyczne.

Publikacja: 23.05.2023 11:36

Peter Szijjarto, szef MSZ Węgier (po lewej)

Peter Szijjarto, szef MSZ Węgier (po lewej)

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 454

OTP znalazł się w centrum zainteresowania w ostatnich dniach, po tym jak Węgry odmówiły zatwierdzenia zwiększenia pomocy wojskowej UE dla Ukrainy, uzależniając to od usunięcia banku z listy "sponsorów wojny", którą Kijów prowadzi.

Dyplomaci twierdzą też, że spór o OTP utrudnia przyjęcie nowego pakietu sankcji wobec Rosji.

Kiedy szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó, podtrzymał w poniedziałek stanowisko Budapesztu w czasie toczącego się za zamkniętymi drzwiami spotkania, szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock miała zareagować na jego słowa.

Baerbock powołała się na niesprecyzowany raport, z którego wynika, że OTP uznaje okupację przez Rosję obwodów ługańskiego i donieckiego na Ukrainie, niezgodnie z prawem międzynarodowym. Bank też miał poszerzyć linie kredytowe dla rosyjskich żołnierzy - przekonywała Baerbock.

Musimy zrobić wszystko co można, aby kolejny pakiet pomocy wojskowej Ukrainie został zatwierdzony

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji

Szijjártó odrzucił te oskarżenia, powołując się na oświadczenie banku, który nazwał te doniesienia "nieprecyzyjnymi" w oświadczeniu wydanym w tej sprawie. Szef MSZ Węgier twierdzi też, że kierownictwo banku "publicznie wyrażało wsparcie dla Ukrainy".

Na Węgry presję miały w czasie spotkania wywierać też m.in. Szwecja i Estonia - ich przedstawiciele podkreślali, że UE nie może opóźniać poszerzania sankcji, które ma m.in. przeciwdziałać ich obchodzeniu oraz zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Doradca ukraińskiego ministra: W Rosji muszą powstać strefy zdemilitaryzowane

Spór na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE jest - jak pisze "Politico" - odzwierciedleniem rosnącej frustracji państw UE w związku z zachowaniem Węgier wobec konfliktu na Ukrainie.

- Nie możemy zwlekać z sankcjami - oświadczył przed spotkaniem szef MSZ Litwy, Gabrielius Landsbergis, przed spotkaniem w Brukseli. - Są kraje, które łączą niezwiązane ze sobą kwestie (...) z pakietem sankcji - dodał.

- Musimy zrobić wszystko co można, aby kolejny pakiet pomocy wojskowej Ukrainie został zatwierdzony - powiedział po spotkaniu w Brukseli szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell. - Jeśli jedno państwo ma problem, porozmawiajmy o tym i zobaczmy co możemy z tym zrobić - dodał.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa