Tajwan apeluje do Niemiec o pomoc w utrzymaniu "regionalnego porządku"

Prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen, wezwała Niemcy do pomocy w utrzymaniu "regionalnego porządku" w Azji południowo-wschodniej, w czasie spotkania z odwiedzającymi wyspę niemieckimi parlamentarzystami.

Publikacja: 10.01.2023 06:58

Tsai Ing-wen spotyka się z niemieckimi parlamentarzystami

Tsai Ing-wen spotyka się z niemieckimi parlamentarzystami

Foto: AFP

arb

Chiny potępiły wizytę parlamentarzystów z Niemiec na Tajwanie. Pekin uważa wyspę za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka.

W ostatnim czasie Chiny zwiększają presję polityczną i militarną na Tajwan, chcąc zmusić władze w Tajpej do uznania chińskiej zwierzchności nad wyspą. Chiny nigdy nie wyrzekły się siły jako metody przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

W czasie spotkania z niemieckimi parlamentarzystami prezydent Tajwanu mówiła, że wobec "ekspansji autorytaryzmu" demokracje muszą trzymać się razem.

Czytaj więcej

57 chińskich samolotów wojskowych w pobliżu Tajwanu. Tajpej protestuje

- Zaczynając od przyszłego roku, tajwańska obowiązkowa służba wojskowa zostanie wydłużona do roku. To wzmocni nasze zdolności obronne i będzie pokazywać naszą determinację w obronie naszej ojczyzny i strzeżeniu demokracji - stwierdziła Tsai.

Prezydent Tajwanu mówiła też, że liczy iż "Niemcy i inni demokratyczni partnerzy Tajwanu wspólnie utrzymają regionalny porządek i dobrobyt".

Przybyliśmy do waszego kraju, na waszą piękną wyspę, by powiedzieć, że demokratyczne kraje muszą trzymać się razem

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, posłanka FDP

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, szefowa komisji obrony Bundestagu, polityk wchodzącej w skład koalicji rządzącej Niemcami partii FDP, mówiła Tsai, ze Niemcy i Tajwan są przyjaciółmi.

Strack-Zimmermann podkreśliła, że rosyjska inwazja na Ukrainę była sygnałem alarmowym dla całego świata.

- Dlatego przybyliśmy do waszego kraju, na waszą piękną wyspę, by powiedzieć, że demokratyczne kraje muszą trzymać się razem - dodała.

Tymczasem rzecznik MSZ Chin, Wang Wenbin, krytykując wizytę niemieckich parlamentarzystów na Tajwanie stwierdził, że "źródłami kwestii tajwańskiej są prawo dżungli, hegemonia, kolonializm i militaryzm, które kiedyś były powszechne w świecie". - Chiny były tym głęboko dotknięte. Niemcy dostały tragiczną historyczną lekcję w związku z tym - mówił Wang.

Dyplomacja
Kto pojawi się na Szczycie Trójmorza w Warszawie? Będzie „ważny gość z Ukrainy”
Dyplomacja
Donald Trump: Być może Putin po prostu mnie podpuszcza
Dyplomacja
Zełenski rozmawiał z Trumpem. Przedstawiciel Białego Domu mówi o „produktywnej” rozmowie
Dyplomacja
W Indiach pojawiają się apele o atak na Pakistan. Napięcie rośnie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Dyplomacja
Siergiej Ławrow: Rosja gotowa do porozumienia z USA ws. Ukrainy