Houston, mamy dla radnej placówkę

Ważną placówkę za granicą obejmie była działaczka, o której kompetencjach ironicznie wypowiadał się były szef MSZ Witold Waszczykowski z PiS.

Publikacja: 21.11.2022 03:00

Houston

Houston

Foto: Stock Adobe

Polski okręg konsularny w Houston w USA obejmuje siedem stanów, w których mieszka około pół miliona Polaków i osób mających związek z polskością, z czego połowa w Teksasie. Konsulat rozpoczął działalność w 2017 r., a od 2018 r. konsulem generalnym jest Robert Rusiecki, który wcześniej kierował podobnymi placówkami w Londynie i Chicago. Wkrótce zastąpi go Monika Sobczak. Ta sama, o której w 2020 r. były szef MSZ Witold Waszczykowski z PiS napisał: „Genialna zamiana złogów w MSZ. A ja głupi szukałem ekspertów, naukowców, profesorów do pracy w dyplomacji. A wystarczyło zatrudnić działaczy z Łowicza”.

Czytaj więcej

Radna PiS w MSZ. Waszczykowski: Ja głupi szukałem ekspertów

Wypowiedź padła po wyjściu na jaw informacji, że Sobczak, mało znana radna PiS z Warszawy, złożyła mandat i została zatrudniona na wysokim stanowisku z MSZ: wiceszefowej biura kadr. Lokalna „Gazeta Wyborcza” relacjonowała, że jako radna rzadko zabierała głos na sesjach, za to miała na biurku kalendarz z Kaczyńskim, a przede wszystkim przez ponad rok była asystentką Andrzeja Papierza, ówczesnego dyrektora generalnego Służby Zagranicznej i głównego kadrowego MSZ.

Witold Waszczykowski nie był jedynym zniesmaczonym tą kandydaturą. Marcin Bosacki, senator KO i były ambasador w Kanadzie, oburzał się: „Zastępcą szefa biura kadr MSZ została wczoraj 31-letnia pani Monika Sobczak, do czwartku warszawska radna PiS. Zero związków z polityką zagraniczną. Dyplomacja państwowa jest demontowana od pięciu lat. Teraz przestają się kryć, że tworzą dyplomację czysto partyjną”.

Historia ma ciąg dalszy. W ubiegłym tygodniu Monika Sobczak została zaprezentowana jako przyszły konsul generalny w Houston. Przed Komisją Łączności z Polakami za Granicą jej kandydaturę przedstawił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

– Biorąc pod uwagę przygotowanie kandydatki, rekomenduję jej kandydaturę wysokiej komisji – mówił wiceminister Wawrzyk. Wyjaśniał, że w MSZ pracuje od 2018 r., najpierw w Departamencie Konsularnym, następnie w biurze dyrektora generalnego Służby Zagranicznej. Potem została zastępcą dyrektora Biura Spraw Osobowych, a obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora w biurze szefa Służby Zagranicznej.

Inaczej powody nominacji widzi szef Komisji Łączności z Polakami za Granicą Robert Tyszkiewicz z KO. – To jest nominacja typowo ewakuacyjna, prawdopodobnie związana z jakimiś roszadami wewnątrz obozu władzy – ocenia. – Na tak prestiżową placówkę nie powinno się wysyłać osób bez określonych kompetencji. Tymczasem mamy do czynienia z mocno partyjną nominacją dla osoby bez doświadczenia konsularnego i dyplomatycznego. Kandydatka słabo wypadła podczas przesłuchania przed komisją – mówi.

To niejedyna kontrowersyjna nominacja. Podczas tego samego posiedzenia komisja opiniowała kandydaturę Marty Wolańskiej na konsula generalnego w Los Angeles, który obejmuje 12 stanów. Kandydatka ma szerokie doświadczenia zawodowe, m.in. w przeszłości zajmowała się sprawami międzynarodowymi w kancelariach dwóch prezydentów: Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Kontrowersja wiąże się z tym, że obecnie jest prezesem spółki Skarbu Państwa PGE Synergia. I ma zamiar odejść z tego stanowiska dopiero po zakończeniu procedury wyboru na konsula generalnego.

– Chyba pierwszy raz zdarzyło się, by komisja opiniowała kandydatkę będącą w tej sytuacji. Sprawia to wrażenie, jakby musiała odejść z funkcji prezesa, a prestiżowy konsulat zaoferowano jej na otarcie łez – mówi Robert Tyszkiewicz.

Obie kandydatury komisja zaopiniowała pozytywnie dzięki głosom PiS, a podobnych kontrowersyjnych przypadków może być więcej. Już przed rokiem pisaliśmy, że wymieniona ma być przeszło połowa spośród ponad 100 polskich ambasadorów i stałych przedstawicieli przy organizacjach międzynarodowych.

Dyplomacja
Ameryka-Chiny: bój o sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Dyplomacja
Nowy szef dyplomacji USA o wojnie Rosji z Ukrainą: Obie strony muszą coś dać
Dyplomacja
Magierowski: Trump mówiąc o Kanale Panamskim może wysyłać sygnał Rosji i Chinom
Dyplomacja
Jest potwierdzenie: Beniamin Netanjahu nie przyjedzie do Polski. Izrael deleguje jednego z ministrów
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Dyplomacja
Elon Musk spotkał się z wiceprezydentem Chin
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego