Szpitale samorządu Mazowsza w innowacyjnej czołówce

|Pionierska w skali świata terapia genowa mózgu, nowatorska metoda operowania stawów, roboty chirurgiczne, projekt pierwszego w kraju centrum zdrowia psychicznego małego dziecka – to tylko początek listy innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych przez szpitale podlegające samorządowi województwa mazowieckiego. MATERIAŁ PARTNERA

Publikacja: 26.06.2024 12:00

Szpitale samorządu Mazowsza w innowacyjnej czołówce

Materiał partnera

Opieka zdrowotna to od wielu lat oczko w głowie samorządu województwa mazowieckiego, któremu podlega wiele placówek medycznych, w tym kilkanaście szpitali (część z nich mieści się w Warszawie, a część w innych miastach regionu). W budżecie Mazowsza na 2024 r., w puli środków na inwestycje, najwięcej zarezerwowano na drogi i właśnie na szpitale, na których modernizację i doposażenie przewidziano aż 438 mln zł.

Znani nie tylko w kraju

Podobnie było w poprzednich latach, dzięki czemu szpitale samorządu Mazowsza już dziś należą do najnowocześniejszych w kraju. To z kolei przekłada się na warunki leczenia, ale i jego poziom, który z roku na rok jest coraz wyższy. Jednak wynika to nie tylko z nowoczesnej bazy i sprzętu, ale jest także efektem pracy wysokospecjalistycznej kadry, która wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań, a wśród nich nowe metody leczenia.

– Nasi specjaliści są znani nie tylko w kraju, lecz także w Europie i na świecie, a w naszych szpitalach wojewódzkich są przeprowadzane nowatorskie operacje i zabiegi – mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza (z wykształcenia lekarz, a w latach 1990–1997 dyrektor szpitala w Płocku).

Jednym z tych specjalistów jest prof. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, należący do grona najlepszych neurochirurgów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To samo można powiedzieć o kierowanej przez niego klinice. Ma ona na swoim koncie wiele osiągnięć na międzynarodową skalę. Przeprowadziła m.in. jedne z pierwszych na świecie operacje wszczepienia układów stymulujących do obu półkul mózgowych w chorobie Parkinsona i dystonii. Była też jednym z pierwszych ośrodków medycznych, w których rozpoczęto operacje tzw. malformacji naczyniowych mózgu w głębokiej hipotermii i zatrzymaniu krążenia krwi. Jednym z największych osiągnięć zarówno kliniki, jak i samego prof. Ząbka jest wykonanie pierwszej na świecie terapii genowej mózgu w demencji i w zaniku wieloukładowym.

Dzięki opracowywanym i wprowadzanym przez ten ośrodek nowym metodom leczenia poprawia się jakość życia pacjentów z chorobą Parkinsona, dystonią czy tzw. drżeniem samoistnym. Co warto podkreślić, te metody przywracają zdrowie także ciężko chorym dzieciom. Neurochirurgia w Szpitalu Bródnowskim ma taką renomę, że leczą się tam pacjenci nawet ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, a lekarze z wielu krajów przyjeżdżają po naukę do tej kliniki. W planach ma ona podjęcie próby opracowania metody leczenia choroby Alzheimera, która dziś jest nieuleczalna. Gdyby szpitalowi na Bródnie ta próba się powiodła, prof. Ząbek ze swoim zespołem miałby szansę nawet na medycznego Nobla.

Trzeba też dodać, że w bródnowskiej placówce innowacyjnych rozwiązań nie brakuje także na innych oddziałach. To jeden z przykładów: w 2022 r. do Kliniki Otolaryngologii w Szpitalu Bródnowskim trafił 52-letni pacjent, któremu wcześniej z powodu złośliwego nowotworu amputowano nos i przednią część ściany zatoki czołowej. W klinice wszczepiono mu w obręb kości nosa tzw. zakotwiczony implant w systemie vistafix, co umożliwiło założenie protezy nosa zewnętrznego. To był pierwszy taki zabieg w Polsce.

Specjalizacja według zachodniego modelu

Innowacjami medycznymi mogą poszczycić się jednak nie tylko warszawskie placówki samorządu Mazowsza, ale i te położone w głębi regionu, z dala od wielkich miast. Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Psarskiego w Ostrołęce postawił na specjalizację według nowoczesnego modelu zachodniego. Ma ortopedów, którzy są wąsko wyspecjalizowani w swoich dziedzinach i tylko tym się zajmują.

Wykonują oni między innymi endoprotezoplastyki wszystkich stawów, czyli wszczepianie protez stawów. Jedną z nich jest tzw. endoprotezoplastyka stawu biodrowego z dostępu przedniego. To mało inwazyjna, coraz bardziej popularna na świecie metoda, ale w Polsce na razie stosuje ją niewiele szpitali.

Na czym ona polega? By zoperować staw, chirurg robi tylko małe cięcie – na 5–7 centymetrów – od przodu, bez rozcinania struktur mięśniowych. Taki małoinwazyjny dostęp ułatwia i przyspiesza rekonwalescencję oraz rehabilitację pacjentów, zmniejsza ból pooperacyjny i sprawia, że operowani szybciej stają na nogi, dochodzą do siebie. Dodatkowo, przy endoprotezoplastykach stawów np. kolanowych czy barkowych, ostrołęcki szpital stosuje tzw. algorytmy postępowania typu fast track recovery, co również znacznie skraca pobyt pacjenta w szpitalu, zmniejsza się u niego ból pooperacyjny i przyspiesza jego powrót do sprawności.

Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom szpital może wykonywać więcej operacji stawów. W ślad za tym czas oczekiwania na taki zabieg w ostrołęckim szpitalu jest dużo krótszy niż w wielu innych placówkach szpitalnych.

Operacje przy wsparciu systemu robotycznego

Ale na tym nie koniec, bo w najbliższych miesiącach oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej ostrołęckiego szpitala ma zostać doposażony w robota chirurgicznego. W podobne roboty wyposażone są już dwa inne szpitale samorządu Mazowsza: Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie oraz Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Siedlecki szpital był pierwszą publiczną placówką medyczną na Mazowszu, w której operacje w zakresie chirurgii ogólnej, ginekologii i urologii były przeprowadzane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci (zakupionego dzięki dofinansowaniu, w wysokości 9,5 mln zł, udzielonemu przez samorząd województwa mazowieckiego). To narzędzie łączące zalety niskiej inwazyjności z nieosiągalną przez człowieka precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała, obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych. Robot pozwala nie tylko precyzyjnie usuwać zaatakowane chorobowo tkanki, lecz także zawęzić do minimum obszar interwencji chirurgicznej. Nie pracuje sam – kluczową rolę pełni właśnie lekarz operator. I to przede wszystkim jego wiedza i doświadczenie się liczą.

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach może pochwalić się też innymi innowacjami. Przykłady? W zeszłym roku przeprowadzono w tym szpitalu pierwszą w województwie operację wszczepienia sztucznej soczewki (typu RayOne EMV) młodej pacjentce, która choruje na zaćmę i cukrzycę. Dzięki temu zabiegowi może ona dużo lepiej widzieć.

A to przykład kolejny: także w 2023 r. w Siedleckim Centrum Onkologii (będącym częścią Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach) uruchomiono pierwszą na Mazowszu poradnię zajmującą się tzw. prerehabilitacją onkologiczną. Taka prehabilitacja to wielotorowe i kompleksowe przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego, obejmujące m.in. rehabilitację fizyczną, żywieniową, psychologiczną oraz zmieniającą styl życia.

Najnowocześniejsze metody leczenia

To wszystko jest jednak tylko początkiem listy innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych przez szpitale samorządu województwa mazowieckiego. Oto garść innych przykładów. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, w którym w zeszłym roku otwarto jeden z najnowocześniejszych w Polsce szpitalnych oddziałów ratunkowych, może poszczycić się też m.in. udaną rekonstrukcją ubytków pooperacyjnych za pomocą płatów z mikrozespoleniem naczyń u pacjentów z nowotworami złośliwymi głowy i szyi.

Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „Stocer” w Konstancinie wprowadziło nowe techniki operacyjne w chirurgii kręgosłupa: metodą ALIF (dostęp przedni w dyskopatii lędźwiowej i kręgozmykach) i metodą ELIF (dostęp tylno-boczny w dyskopatii lędźwiowej).

Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym opracowali i wdrożyli kompleksowe leczenie mukowiscydozy, prowadzone z użyciem innowacyjnych leków przyczynowych.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku wprowadzone ostatnio najnowocześniejsze metody leczenia i diagnostyki to m.in. zabiegi rotablacji (są one szansą dla chorych, którzy z racji złożonych, miażdżycowych zmian w tętnicach wieńcowych byli dotąd kwalifikowani tylko do operacji wszczepienia by-passów lub do leczenia zachowawczego), a także polisomnografia, czyli nowa metoda badania zaburzeń snu.

Na koniec zaś warto wspomnieć o tym, że Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie planuje stworzyć pierwszy w Polsce ośrodek zdrowia psychicznego małego dziecka. Z myślą o tym niebawem rozpocznie się rozbudowa tej placówki (w czasach, kiedy w Polsce zamykają się oddziały psychiatryczne dla dzieci). W jej ramach powstanie zupełnie nowy budynek o powierzchni 12,3 tys. mkw. Dzięki niemu nowe przestrzenie zyskają oddział psychiatryczny dla dzieci oraz szkoła przyszpitalna, która będzie mieć m.in. nową salę gimnastyczną. Oddzielne skrzydło zostanie przeznaczone dla niemowląt i ich rodziców.

– Powstanie przyjazne otoczenie do leczenia, nauki i odpoczynku. Nowością na skalę krajową będzie stworzenie ośrodka zdrowia psychicznego niemowlęcia i małego dziecka – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W Polsce nie ma jeszcze takiej placówki i tę lukę ma wypełnić szpital w Józefowie. Ale już teraz specjaliści z tego szpitala prowadzą psychoterapię dla rodziców i niemowląt. Kierownik oddziału psychiatrii dziecięcej w Józefowie, a zarazem konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży na Mazowszu dr Lidia Popek podkreśla, że józefowski szpital i jego kadra są doskonale przygotowani do prowadzenia takiej działalności na szeroką skalę.

– Pomoc niemowlętom wymaga specyficznego podejścia i wiedzy, innego przygotowania merytorycznego. Od ponad trzech lat rozwijamy innowacyjny projekt psychiatrii i psychoterapii niemowląt oraz małych dzieci – mówi dr Popek. Dodaje, że to, co się dzieje na najwcześniejszym etapie życia dziecka, nawet w okresie prenatalnym, wpływa na to, w jaki sposób rozwija się psychika człowieka i jak funkcjonuje on w przyszłości emocjonalnie, społecznie. Dlatego tak ważne jest powstanie takiego ośrodka.

Materiał partnera

Materiał partnera

Opieka zdrowotna to od wielu lat oczko w głowie samorządu województwa mazowieckiego, któremu podlega wiele placówek medycznych, w tym kilkanaście szpitali (część z nich mieści się w Warszawie, a część w innych miastach regionu). W budżecie Mazowsza na 2024 r., w puli środków na inwestycje, najwięcej zarezerwowano na drogi i właśnie na szpitale, na których modernizację i doposażenie przewidziano aż 438 mln zł.

Pozostało 95% artykułu
Dodatki
Komunikacja i promocja z dużymi obostrzeniami
Dodatki
Cyfryzacja, robotyka i wzmocnienie geriatrii
Dodatki
Wciąż wprowadzane za wolno
Dodatki
Sztuczna inteligencja przyszłością branży
Materiał partnera
Kluczowy element Tarczy Wschód na wyciągnięcie ręki