Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. Organizacja Narodów Zjednoczonych dodatkowo wskazała tę datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Katastrofa ekologiczna, która zmieniła postrzeganie Ziemi
Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 r. z inicjatywy Boliwii. Ale idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 roku, do której doszło u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.
Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Czasem Dzień Ziemi może przybierać formę grzecznej, nudnej akademii organizowanej przez miejskie władze czy dyrekcje szkół, gdzie padają banały o potrzebie dokręcania kranu czy nierzucaniu papierków na trawnik, ale czasem może też oznaczać konkretne działania. Dla Matki Ziemi.
Drzewo na urodziny dziecka, ale nie tylko
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to doskonała okazja, by nagłośniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.