Aktualizacja: 10.08.2020 15:58 Publikacja: 10.08.2020 15:58
Foto: AFP
W ostatnim czasie w Polsce wzrasta liczba dziennych zakażeń koronawirusem. W tygodniu od 3 do 9 sierpnia potwierdzono 4 897 nowych przypadków SARS-CoV-2, co oznacza prawie 28-proc. wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem. W sobotę odnotowano najwyższy dobowy przyrost liczby zakażeń (843) od początku epidemii w naszym kraju.
W związku z sytuacją rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń na terenie 19 powiatów, w których wzrost liczby przypadków na 10 tys. mieszkańców jest najwyższy.
Kontrolerzy sprawdzą funkcjonujący system ochrony zdrowia w zakresie farmacji, w tym ewentualne nieprawidłowości dotyczące zmniejszenia liczby aptek i pogorszenia dostępu do leków dla pacjentów. Liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Amerykański prezydent, który z entuzjazmem realizuje swoją wyborczą obietnicę masowych deportacji, chce z Guantanamo, do którego po 2001 roku trafiały osoby podejrzane o terroryzm, zrobić ośrodek przetrzymywania nielegalnych imigrantów.
Szwajcarski startup Nutrix zbiera miliony dolarów na śledzenie poziomu stresu pracowników. W spółkę zainwestował nawet polski fundusz inwestycyjny Simpact Ventures.
Jak kortyzol wpływa na ciało i umysł? Czy naprawdę powoduje „kortyzolową twarz”? O hormon stresu pytamy ekspertki.
Osoby, które mają skończone dwadzieścia lat, będą mogły skorzystać z nowego programu bezpłatnych badań medycznych - informuje radio RMF FM. „Moje zdrowie" zastąpi obecny program „Profilaktyka 40 plus".
Polskie społeczeństwo w kwestiach klimatycznych coraz wyraźniej dzieli się na dwa obozy – rośnie zarówno liczba osób zaangażowanych w działania proekologiczne oraz tych, którzy podchodzą do zmian klimatu z dystansem lub je kwestionują – pokazuje to najnowszy raport firmy badawczej Zymetria.
- Po słowach Donalda Tuska i jasnej strategii z jego strony cała Europa zaczyna rozumieć w czym jest problem. Zaczyna rozumieć, że sztucznie wywołana migracja jest rodzajem broni, którą Rosja i Białoruś wykorzystuje przeciwko UE. Cała Europa przekierowuje się za pośrednictwem lub pod wpływem tego, co mówi Donald Tusk, na zupełnie inną politykę - mówił w rozmowie z Polsat News Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią.
Kaszel, katar, gorączka – koronawirus czy grypa? Każdy chory może to sprawdzić za pomocą połączonych szybkich testów. Są jednak pewne wątpliwości.
W Cigacicach koło Zielonej Góry doszło w sobotę do pożaru hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu zdarzenia działa kilkanaście zastępów straży pożarnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas