Dąbrowska: Jak odszukać SARS-Cov-2?

W Polsce spadła liczba wykonywanych testów na SARS-Cov-2. Wynika to z wolniejszego tempa pojawiania się nowych ognisk choroby. I choć na tle Europy znajdujemy się na prawie samym końcu listy wykonywanych testów na 100 tys. mieszkańców – to malejąca obecnie ich liczba jest dobrą wiadomością.

Publikacja: 09.09.2020 18:50

Dąbrowska: Jak odszukać SARS-Cov-2?

Foto: Adobe stock

9 września Ministerstwo Zdrowia podało, że nowych zakażeń zanotowano 421, przy przeprowadzonych 23 327 testach, a np. 7 września zakażeń wykryto tylko 302, ale przy niewielkiej liczbie testów – 10 303. Dla porównania - w szczycie letnich zakażeń przeprowadzano każdego dnia ponad 30 tys. testów, a resort zdrowia podkreśla, że „technicznie” gotów jest przeprowadzać ich ok. 50 tys. Warto podkreślić, że chodzi tu o testy PCR - najczulsze, czyli genetyczne, podczas których pobierany jest wymaz z nosa lub gardła. Te testy są rekomendowane jest przez Światową Organizację Zdrowia. Można je także wykonywać odpłatnie w laboratoriach, które mają podpisane umowy z resortem zdrowia na prowadzenie testów i o ich wyniku zawiadamiają służby sanitarno-epidemiologiczne. Jest to szczególnie ważne dla osób będących w grupach ryzyka i członków ich rodzin.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne