Po rekordzie zakażeń premier Włoch ogłosił nowe obostrzenia

Możliwość zamykania dostępu do ulic i placów, ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii, zawieszenie rozgrywek części sportów amatorskich oraz zakaz organizowania konferencji - to niektóre nowe ograniczenia praw obywatelskich, które w związku z epidemią koronawirusa ogłosił premier Włoch Giuseppe Conte.

Aktualizacja: 18.10.2020 22:38 Publikacja: 18.10.2020 22:12

Po rekordzie zakażeń premier Włoch ogłosił nowe obostrzenia

Foto: AFP

zew

Zgodnie z decyzją władz, lokale gastronomiczne będą mogły oferować usługi na wynos nie później niż do północy. W restauracjach i barach maksymalnie sześć osób będzie mogło przebywać wspólnie, a od godziny 18:00 klienci takich lokali będą mogli być obsługiwaniu wyłącznie przy stolikach.

Burmistrzowie będą mogli wydawać zakazy wchodzenia po godz. 21:00 na tereny publiczne, np. ulice czy place.

Czytaj także: Rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem we Włoszech

Zawieszona zostanie możliwość organizowania publicznych imprez, festiwali, konferencji czy targów. Wstrzymane zostaną także rozgrywki amatorskich sportów drużynowych.

Włoski rząd nie wyklucza wprowadzenia zakazu działalności basenów oraz siłowni. Decyzja w tym zakresie ma zapaść w tym tygodniu.

Szkoły ponadpodstawowe oraz wyższe są zachęcane do zwiększania skali edukacji zdalnej.

Premier Giuseppe Conte oświadczył, że do walki z drugą falą epidemii koronawirusa Włochy są lepiej przygotowane niż miało to miejsce na wiosnę. - Podwoiliśmy liczbę personelu na oddziałach intensywnej terapii, zainwestowaliśmy miliardy w służbę zdrowia, produkujemy miliony maseczek - zapewnił.

Szef włoskiego rządu przyznał jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, iż nowe obostrzenia negatywnie wpłyną na gospodarkę.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Diagnostyka i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku