Delta atakuje układ pokarmowy

Wariant Delta koronawirusa jest najbardziej zakaźny ze wszystkich znanych dotychczas szczepów. Wywołuje też inne objawy. Teraz trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na objawy związane z układem pokarmowym.

Publikacja: 29.06.2021 17:48

Delta atakuje układ pokarmowy

Foto: Adobe stock

mk

Wariant Delta budzi obawy epidemiologów z kilku powodów, zwłaszcza z powodu zwiększonej zakaźności. Jego R0, czyli współczynnik reproduktywności, wynosi od 5 do 8. Oznacza to, że każdy zakażony wariantem Delta potencjalnie może zakazić 5 do 8 innych ludzi wokół siebie. Wariant Alfa miał około 2–2,5, wariant pierwotny - około 1,5.

– Pierwotny wirus to były przede wszystkim infekcje dolnego układu oddechowego, potem przyzwyczailiśmy się, że przy wariancie Alfa objawy dotyczące górnych dróg oddechowych były równie częste. W wariancie Delta bardzo dużo mówimy o objawach układu pokarmowego, więc ta ewolucja wirusa polega nie tylko na większej migracyjności czy większym stopniu penetracji komórki ludzkiej, ale także na powinowactwie do innych narządów naszego ciała – powiedział prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA. – Najczęściej mówi się o nudnościach, biegunkach, bólach brzucha. Nie znamy jeszcze trwałych powikłań. Ale są bardziej dolegliwe i wysuwają się na pierwszy plan. Tak jak wcześniej była utrata smaku i węchu, tak teraz ból brzucha, biegunka czy nudności powinny być sygnałem nie tego, że źle umyłem truskawki tylko tego, że istnieje ryzyko, że mogłem mieć kontakt i mogę mieć pierwsze objawy COVID-19.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne