Nie tylko koronawirus nam zagraża

Od wielu miesięcy najsłynniejszym drobnoustrojem jest SARS-CoV-2. Tymczasem jego pojawienie się nie wyeliminowało innych mikroorganizmów i powodowanych przez nie zakażeń. O tym, dlaczego nie możemy bagatelizować “zwykłych” chorób zakaźnych rozmawiamy z dr hab. n. med. Brygidą Adamek, kierownikiem Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Medycznych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Aktualizacja: 11.08.2020 17:16 Publikacja: 11.08.2020 15:00

Nie tylko koronawirus nam zagraża

Foto: Adobe stock

Do tej pory “pospolite” choroby zakaźne, dzięki szczepionkom, i sytuacji epidemiologicznej, nie wydawały się dużym problemem. Owszem, wirus, złapany zwłaszcza na wakacjach, potrafi pokrzyżować plany, ale rzadko kiedy kończył się dramatem. Jak to wygląda w cieniu epidemii COVID-19?

Jeżeli ten sam obszar – drogi oddechowe – będzie „terenem walki” z innym zakażeniem, możliwe są różne scenariusze: albo dominować będzie tylko jedno zakażenie, albo połączone działanie drobnoustrojów będzie większym obciążeniem dla organizmu. Zjawiskiem obserwowanym w przebiegu wielu chorób układu oddechowego powodowanych przez wirusy (np. grypy, odry) są wtórne nadkażenia bakteryjne i powikłania spowodowane przez kolejny czynnik zakaźny.

Pozostało 91% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne