Urazy i zatrucia, odwodnienia, problemy z krążeniem to najczęstsze powody, dla których latem trafiamy do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Pomijając urazy w wielu przypadkach tej niechcianej atrakcji można by uniknąć w prosty sposób - wyposażając w mądry sposób apteczkę.
- Osoby cierpiące na choroby przewlekłe przede wszystkim powinny spakować zapas leków na cały pobyt plus zapas na wszelki wypadek. To samo dotyczy sprzętu medycznego, z którego korzystamy na co dzień. Warto też w wziąć zaświadczenie od lekarza, w którym zapisany będzie schemat ich przyjmowania. To na wypadek, jeśli z jakichś powodów leki się zgubią czy ulegną zniszczeniu - radzi dr hab. Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Z leków doraźnych dobrze jest zabrać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na pewno leki na przeziębienie i infekcje, krople do nosa, i preparaty na dolegliwości gastryczne: krople żołądkowe, węgiel, preparaty na biegunkę i wymioty, na chorobę lokomocyjną, probiotyki i ewentualnie jeśli jedziemy do krajów, gdzie woda nie jest bezpieczna, a lekarz uzna, że to konieczne, antybiotyki - wylicza specjalistka.
Żeby nie tracić czasu na szukanie apteki dr hab. Staniszewska proponuje zabrać jeszcze preparaty na ukąszenia, środki odkażające, maści, żele lub kremy na stłuczenia, a w przypadku alergików również leki przeciwhistaminowe. - Do tego spakowałabym jeszcze nożyczki, chusteczki nawilżane, sól fizjologiczną i pęsetę, żeby usunąć drobne ciało obce. To jest taka podręczna podstawowa apteczka - podsumowuje farmakolog.
Ból brzucha może mieć wiele przyczyn
Dobrze wyposażona apteczka to nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze świadomość, jak z takich zapasów skorzystać. Bo stosowane bezrefleksyjnie mogą utrudnić leczenie.
- Na ból brzucha patrzymy z dużą podejrzliwością. Zwłaszcza narastający, którego przyczyna jest nam nieznana, wtedy nie bierzmy tabletek, bo możemy wylądować na stole operacyjnym, a niektóre leki są przeciwwskazaniem do znieczulenia. Nagły ból brzucha, początkowo w okolicy pępka, a później schodzący w okolicę prawego dołu biodrowego, gorączka, nudności, wymioty, problemy z podniesieniem prawej nogi, mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Taki stan może się rozwijać, wyrostek może pęknąć, pojawia się zapalenie otrzewnej - wyjaśnia specjalistka. - Z kolei spowodowana zjedzeniem czegoś nieświeżego biegunka, wymioty wymagają przede wszystkim nawadniania. A jeśli, mimo podania doraźnych leków, trafimy na SOR to koniecznie mówimy, co zjedliśmy i jakie leki stosowaliśmy. To ułatwi pomoc pracownikom służby zdrowia - tłumaczy dr hab. Anna Staniszewska.