Pierwsza pomoc na wakacjach. O czym trzeba pamiętać?

Nikt nie lubi chorować na wakacjach. Dlatego wyjeżdżając na urlop upewnij się, czy spakowałeś wszystko, co pomoże ci zachować zdrowie i nie tracić czasu na poszukiwania lekarza na wakacjach.

Publikacja: 13.08.2020 10:40

Pierwsza pomoc na wakacjach. O czym trzeba pamiętać?

Foto: Adobe stock

Urazy i zatrucia, odwodnienia, problemy z krążeniem to najczęstsze powody, dla których latem trafiamy do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Pomijając urazy w wielu przypadkach tej niechcianej atrakcji można by uniknąć w prosty sposób - wyposażając w mądry sposób apteczkę.

- Osoby cierpiące na choroby przewlekłe przede wszystkim powinny spakować zapas leków na cały pobyt plus zapas na wszelki wypadek. To samo dotyczy sprzętu medycznego, z którego korzystamy na co dzień. Warto też w wziąć zaświadczenie od lekarza, w którym zapisany będzie schemat ich przyjmowania. To na wypadek, jeśli z jakichś powodów leki się zgubią czy ulegną zniszczeniu - radzi dr hab. Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Z leków doraźnych dobrze jest zabrać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na pewno leki na przeziębienie i infekcje, krople do nosa, i preparaty na dolegliwości gastryczne: krople żołądkowe, węgiel, preparaty na biegunkę i wymioty, na chorobę lokomocyjną, probiotyki i ewentualnie jeśli jedziemy do krajów, gdzie woda nie jest bezpieczna, a lekarz uzna, że to konieczne, antybiotyki - wylicza specjalistka.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne