Plany rządu: 17 miejsc w strefie czerwonej, 34 - w żółtej

Sopot w strefie czerwonej, Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin - w żółtej - projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia przewiduje, że w objętych dodatkowymi obostrzeniami strefach znajdzie się łącznie siedem miast na prawach powiatu i 44 powiatów.

Publikacja: 01.10.2020 11:31

Plany rządu: 17 miejsc w strefie czerwonej, 34 - w żółtej

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

W pierwszej połowie sierpnia rząd wprowadził nowe zasady w związku z epidemią. Kraj został podzielony na strefy: zieloną, żółtą, czerwoną i niebieską. W żółtej i czerwonej wprowadzono dodatkowe obostrzenia, strefa niebieska obejmuje miejsca zagrożone wprowadzeniem restrykcji.

Czytaj także:
Nowy rekord: W ciągu doby 1 967 zakażeń koronawirusem w Polsce

Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli w ciągu dwóch tygodni zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - jako żółty, a jeśli mniej niż 6 - to jako zielony.

Lista jest aktualizowana co tydzień. Na obecnie obowiązującej jako czerwone sklasyfikowano dwa powiaty, jako żółte - dziewiętnaście i jako niebieskie - dziesięć.

Dowiedz się więcej: Dwadzieścia jeden powiatów z obostrzeniami. Nowa lista

W czwartek kolejne zmiany na liście powiatów "żółtych", "czerwonych" i "niebieskich" ogłosi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przewidujący, że w strefie czerwonej i żółtej znajdzie się łącznie 44 powiatów i 7 miast na prawach powiatu.

Sopot w strefie czerwonej, Gdańsk, Szczecin i Kielce - w żółtej

Według tekstu, w strefie czerwonej miałyby się znaleźć Sopot, miasto na prawach powiatu (województwo pomorskie) oraz 16 powiatów: aleksandrowski i żniński (województwo kujawsko-pomorskie), białostocki (podlaskie), działdowski (warmińsko-mazurskie), gostyński, krotoszyński i międzychodzki (wielkopolskie), głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie), kłobucki (śląskie), limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (małopolskie), łęczyński (lubelskie) oraz otwocki (mazowieckie).

Do strefy żółtej zaliczonych miałoby być 6 miast na prawach powiatu: Gdańsk i Gdynia (woj. pomorskie), Rzeszów (podkarpackie), Kielce (świętokrzyskie), Nowy Sącz (małopolskie) i Szczecin (zachodniopomorskie) oraz 28 powiatów: bartoszycki, iławski i nidzicki (warmińsko-mazurskie), bełchatowski, piotrkowski i wieluński (łódzkie), brzeski i oleski (opolskie), bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, pucki, słupski i wejherowski (pomorskie), dębicki i mielecki (podkarpackie), janowski (lubelskie), kielecki (świętokrzyskie), nowosądecki, suski i wadowicki (małopolskie), ostrowski i wolsztyński (wielkopolskie), przasnyski i żyrardowski (mazowieckie), trzebnicki (dolnośląskie) oraz wysokomazowiecki (podlaskie).

Nowa lista miejsc objętych dodatkowymi obostrzeniami ma obowiązywać od 3 października.

Nowe obostrzenia

29 września minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planie wprowadzenia nowych obostrzeń w strefach. W strefie zielonej limit zgromadzeń zostanie zredukowany ze 150 do 100 osób, w żółtej - do 75; w czerwonej pozostanie obecny limit 50 osób.

W strefie czerwonej punkty gastronomiczne, restauracje, bary i puby nie będą mogły działać po godz. 22:00.

Obowiązujący w strefie czerwonej obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu zostanie rozszerzony na strefę żółtą.

Made with Flourish

Obecne restrykcje

W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz ograniczenia liczby osób w kościołach i miejscach kultu religijnego (1 osoba na 4 m kw., 150 osób na zewnątrz) a także w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 m kw.). Zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek, w kinach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Do 50 ograniczono także maksymalną liczbę uczestników wydarzeń rodzinnych, np. wesel i pogrzebów. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez publiczności.

W strefie żółtej należy w miejscach publicznych utrzymywać dystans społeczny 1,5 m. W weselu czy pogrzebie uczestniczyć może nie więcej niż sto osób. Ograniczona została dozwolona liczba uczestników kongresów i targów (1 osoba na 4 m kw.), a także widzów imprez sportowych (25 proc.).

Made with Flourish

Diagnostyka i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku