Przyszłośc ochrony zdrowia: Chorzy z rakiem prostaty czekają na nowe leki

Pacjenci z sekcji prostaty Stowarzyszenia „UroConti” z nadzieją patrzą w przyszłość. Bo choć na lipcowej liście refundacyjnej znów nie doczekali się zmian w programie lekowym, wierzą, że to już ostatni raz. Zgodnie bowiem z zapowiedzią wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, wkrótce osoby z rakiem gruczołu krokowego przed przerzutami mają wreszcie uzyskać dostęp do nowoczesnego leczenia.

Publikacja: 08.07.2021 14:10

Przyszłośc ochrony zdrowia: Chorzy z rakiem prostaty czekają na nowe leki

Foto: Adobe stock

Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Szacunkowe dane – w Polsce brak jest formalnego screeningu – wskazują, że w minionych latach liczba diagnozowanych nowych przypadków mogła przekraczać już 20 tys. rocznie. Według ekspertów, w tym roku będzie ich jeszcze więcej, bo pandemia tylko pogorszyła i tak już złą sytuację.

– Specjaliści twierdzą, że w Polsce wykrywa się 30 proc. nowotworów we wczesnym stadium wobec nawet 50 proc. w Unii Europejskiej. To oznacza, że możemy wyleczyć 20 proc. pacjentów mniej, więc już na starcie musimy gonić Europę – mówi Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty Stowarzyszenia „UroConti”. – Strach przed COVID-19 spowodował, że wielu naszych członków obawia się pójść do poradni. I choć bardzo staramy się ich do tego namawiać to nie jest łatwo, bo kiedy wreszcie się na to zdecydują, będą teraz stać w kolejkach spowodowanych kumulacją chorych z ubiegłego i tego roku.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne