Materiał powstał we współpracy z Firmą Bioton S.A.
Podczas pandemii szybki rozwój i stosowanie szczepionek mRNA miały ogromny wpływ na ratowanie życia i dało to naukowcom dostęp do nowych technologii i możliwości w leczeniu wszystkich chorób. Teraz gdy zaczynamy wychodzić z pandemii, możemy zastanowić się nad postępami, jakie zaobserwowaliśmy w branży biotechnologicznej, oraz możliwościami, jakie stwarzają.
Przewiduje się, że obszarami dla takich innowacji będą immunologia i onkologia. Cukrzyca będzie trzecim co do wielkości obszarem terapeutycznym. W onkologii może zostać wprowadzonych ponad 100 nowych terapii w ciągu najbliższych pięciu lat! Trzeba też zwrócić uwagę, że stosowanie leków biopodobnych przyniesie znaczne globalne oszczędności.
Wysiłek państw, firm i naukowców na rzecz szybkiego wprowadzania szczepionek przeciw Covid-19 pokazał, że możliwa jest zmiana w globalnym podejściu, co będzie bazą do szybszego i łatwiejszego wprowadzania nowych terapii i leków.
Spodziewamy się wzrostu liczby zachorowań na choroby przewlekłe, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby serca, z powodu zaburzonych wzorców życia codziennego. W przypadku cukrzycy istnieją również dane wskazujące na bezpośredni wpływ SARS–CoV–2 na komórki trzustki, co może zwiększać liczbę przypadków cukrzycy. Według IDF Diabetes Atlas w 2021 roku na cukrzycę chorowało 537 milionów osób, przewidywano wzrost o około 50% do 2045 roku, ale w tych szacunkach nie uwzględniono pandemii.