Blisko 10 tys. pracowników placówek leczniczych zostało zaszczepionych w 72 ze wszystkich 509 szpitali węzłowych w pierwszym dniu szczepień w Polsce. W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, gdzie po godz. 8 rano wbito pierwszą igłę, do końca dnia szczepionkę przyjęło 200 osób. Do końca roku do Polski ma dotrzeć 300 tys. dawek. Potem co tydzień docierać ma ich po 300 tys. Personel medyczny, czyli osoby z etapu 0, mają zostać wyszczepione do końca stycznia. W połowie przyszłego miesiąca rozpoczną się szczepienia kolejnej grupy – m.in. seniorów, nauczycieli czy mundurowych.
Każdy ze szczepionych musi wypełnić przygotowany przez resort zdrowia kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw Covid-19. Poza kwestionariuszem szczepieni otrzymywali także kopię dokumentu charakterystyki produktu leczniczego (ChPL).
Kwestionariusz zawiera 18 pytań, m.in. o to, czy w ciągu ostatnich 14 dni wystąpiły u pacjenta objawy typowe dla Covid-19, czy o dodatni wynik testu na Covid w ciągu ostatnich czterech tygodni.
Zdaniem części lekarzy, skoro szczepienie nie jest obowiązkowe, wystarczyłoby oświadczenie, że pacjent został poinformowany o ryzyku i że szczepi się dobrowolnie.
Według prof. Lucjana Wyrwicza, kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii, pytania zawarte w formularzu są jednak pochodną informacji znajdujących się w ChPL i trudno którekolwiek usunąć ze spisu. Kłopotów nastręczać mogą pytania o to, czy pacjent choruje lub leczy się z powodu choroby nowotworowej.