Mężczyźni stanowili ponad trzy czwarte wszystkich przypadków, które były głównie związane z nadmiernym lub intensywnym piciem. Jednocześnie jeden na siedmiu z tych nowotworów związanych z alkoholem były powiązane z umiarkowanym spożyciem około dwóch drinków dziennie.
W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie The Lancet Oncology, oszacowano, że w 2020 roku było ponad 6,3 miliona przypadków raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, okrężnicy, odbytnicy, wątroby i piersi - wszystkie z nich mają ustalone powiązania z alkoholem.
Naukowcy wykorzystali również dane na temat sprzedaży alkoholu, produkcji, podatków i konsumpcji, aby oszacować, ile ludzie piło dziennie w krajach na całym świecie w 2010 roku, aby podsumować dziesięć lat.
Oszacowali oni, że 4 procent (741 300) wszystkich nowych przypadków raka na świecie w 2020 roku było związanych z konsumpcją alkoholu, przy czym mężczyźni stanowili 77 procent (568 700 przypadków) z nich, a kobiety 23 procent.
Badanie wykazało, że liczba nowych przypadków raka związanych ze spożyciem alkoholu była bardzo zróżnicowana na całym świecie, przy czym najwyższe wskaźniki odnotowano w Azji Wschodniej i Europie Środkowo-Wschodniej, a najniższe w Afryce Północnej i Azji Zachodniej.