Senat przeciwny zmianom w doręczaniu listów poleconych

W ocenie izby wyższej parlamentu nie powinno dojść do zmian w doręczaniu listów poleconych. Przeciw nowym zadaniom dla Poczty Polskiej głosowało 53 senatorów.

Publikacja: 16.04.2020 18:13

Senat przeciwny zmianom w doręczaniu listów poleconych

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W czwartek Senat rozpoznawał drugą odsłonę tarczy antykryzysowej. Znalazły się w niej przepisy, które umożliwiały Poczcie Polskiej doręczenie przesyłek poleconych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

Czytaj także: Tradycyjne przesyłki polecone przejdą do historii

Chodzi o szersze zastosowanie konstrukcji przesyłek hybrydowych. Zgodnie z ustawą za taką uznawana miała być przesyłka polecona, która jest odbierana przez operatora wyznaczonego i przetwarzana do dokumentu elektronicznego, a następnie umieszczana w skrzynce elektronicznej adresata w celu jej doręczenia.

W rozpoznawanej przez Senat ustawie zastrzeżono, że przepisy dotyczące przesyłki hybrydowej nie znalazłyby zastosowania do przesyłek wysyłanych przez sądy i trybunały, prokuraturę i inne organy ścigania oraz przez komorników sądowych ani do przesyłek wysyłanych do tych organów.

W ocenie autorów opinii prawnej przygotowanej dla samorządu radcowskiego wspomniane zastrzeżenie – połączone z tym, że strony musiałyby wyrazić zgodę na korzystanie z przesyłek hybrydowych, uprawniało do postawienia tezy, że rządowy pomysł na przyspieszenie doręczeń da się pogodzić z regulacjami dotyczącymi konieczności ochrony prawniczej tajemnicy zawodowej.

„Usługa jest bowiem ograniczona podmiotowo, a korzystanie z niej dobrowolne" – podkreślili w opinii przedstawiciele kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

W opinii przypomniano jednak równocześnie, iż obowiązkiem każdego radcy jest posługiwanie się w komunikacji związanej z wykonywaniem zawodu, której przedmiotem są informacje objęte tajemnicą (np. z klientem, sądem, organem administracji publicznej), tylko takimi środkami, które zapewniają tajemnicę (poufność), tj. niedostępność tych informacji dla osób trzecich.

„Pocztowa przesyłka polecona skierowana do radcy prawnego lub nadana przez niego jest środkiem gwarantującym zachowanie tajemnicy, ponieważ ogranicza dostęp osób trzecich do treści przekazywanych w piśmie. (...) Tymczasem elementem usługi przesyłki hybrydowej jest dostęp operatora wyznaczonego do treści przesyłanego pisma i możliwość zapoznania się z treścią tego pisma. Dotyczy to zarówno etapu przekształcania postaci przesyłanego pisma, jak i późniejszego przechowywania przesyłki przez operatora"– akcentowali adwokaci w opracowaniu.

Ostatecznie za niewystarczającą uznano gwarancję zastrzeżoną w ustawie, że proces przekształcania postaci pisma następować miał „bez potrzeby weryfikacji treści z dokumentem w postaci papierowej. Faktycznie bowiem dostęp do korespondencji i jej treści cały czas istnieje w jednostce organizacyjnej operatora wyznaczonego" – podkreślili w przygotowanej opinii eksperci.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku