W czwartek Senat rozpoznawał drugą odsłonę tarczy antykryzysowej. Znalazły się w niej przepisy, które umożliwiały Poczcie Polskiej doręczenie przesyłek poleconych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Czytaj także: Tradycyjne przesyłki polecone przejdą do historii
Chodzi o szersze zastosowanie konstrukcji przesyłek hybrydowych. Zgodnie z ustawą za taką uznawana miała być przesyłka polecona, która jest odbierana przez operatora wyznaczonego i przetwarzana do dokumentu elektronicznego, a następnie umieszczana w skrzynce elektronicznej adresata w celu jej doręczenia.
W rozpoznawanej przez Senat ustawie zastrzeżono, że przepisy dotyczące przesyłki hybrydowej nie znalazłyby zastosowania do przesyłek wysyłanych przez sądy i trybunały, prokuraturę i inne organy ścigania oraz przez komorników sądowych ani do przesyłek wysyłanych do tych organów.
W ocenie autorów opinii prawnej przygotowanej dla samorządu radcowskiego wspomniane zastrzeżenie – połączone z tym, że strony musiałyby wyrazić zgodę na korzystanie z przesyłek hybrydowych, uprawniało do postawienia tezy, że rządowy pomysł na przyspieszenie doręczeń da się pogodzić z regulacjami dotyczącymi konieczności ochrony prawniczej tajemnicy zawodowej.