Stopa inwestycji najniższa od ponad dwudziestu lat

Boom rozwojowy w firmach spodziewany dopiero w tym roku.

Publikacja: 05.03.2018 20:00

Stopa inwestycji najniższa od ponad dwudziestu lat

Foto: Adobe Stock

Pomimo odbicia w IV kwartale stopa inwestycji w Polsce w całym 2017 r. spadła, drugi rok z rzędu, do 18 proc. PKB z 18,1 proc. PKB w 2016 r. – wynika z ostatnich danych Eurostatu. To najniższy poziom od 1996 r., czyli od ponad 20 lat.

– Choć rzeczywiście IV kwartał zeszłego roku wyglądał już bardzo dobrze, to nie uratował całego roku – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP. – Wyniki za 2017 r. pokazują, że przed nami jeszcze długa droga, by odbudować skalę inwestycji do poziomu chociaż 20 proc. PKB. Nie mówiąc o realizacji celu 25 proc. postawionego w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Marazm się przedłużył

Przyczyn spadku stopy inwestycji w Polsce może być kilka. To m.in. późniejszy niż można się było spodziewać, start projektów współfinansowanych z funduszy UE, ale także przedłużający się marazm inwestycyjny w sektorze przedsiębiorstw. – Według szacunków Komisji Europejskiej, Polska będzie w 2017 r. jedynym krajem regionu, w którym inwestycje prywatne, czyli przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, będą nominalnie niższe niż w 2015 r. – podkreśla Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR w poniedziałkowym raporcie na ten temat. – Według naszych szacunków niepewność związana z polityką rządu PiS w 2017 r. obniżyła inwestycje przedsiębiorstw prywatnych o 30–40 mld zł w stosunku do potencjalnych wydatków.

Brak wyraźnego ożywiania w inwestycjach firm. Nie mogą one bowiem narzekać na brak popytu na towary i usługi. Wprost odwrotnie, jest on tak duży, że przedsiębiorstwa wciąż zwiększają zatrudnienie i wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych. – Dlaczego nie skłania ich to większych wydatków prorozwojowych? Myślę, że o ile w 2016 r. dominująca barierą była niepewność regulacyjno-prawna, o tyle w 2017 r. dołączył też, może trochę paradoksalnie, problem deficytów kadrowych – uważa Kozłowski. Wyjaśnia, że część firm mogła wstrzymywać się np. z rozbudową zakładu w obawie, że nie znajdzie chętnych do pracy o odpowiednich kwalifikacjach.

– Czynnik niedoborów na rynku pracy jest niejednoznaczny – zaznacza też Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. – W niektórych sektorach, gdzie pracy nie można zastąpić maszynami, niedobory mogą wpływać negatywnie na inwestycje, tam gdzie można – będą stymulować wzrost aktywności prorozwojowej – podkreśla Bujak.

Za to w tym roku, a tu eksperci są zgodni, należy się spodziewać odwrócenia negatywnych tendencji, i to we wszystkich w sektorach. – Publiczne inwestycje, zwłaszcza w samorządach, już ruszyły. Prywatne też powinny, mamy ożywienie nie tylko w Polsce, ale i na rynkach zagranicznych – mówi Kozłowski.

Punkt zwrotny

– Oczekujemy boomu inwestycyjnego – mówi wprost Bujak. – To znaczy wzrostu nakładów co najmniej o 10 proc. Jego zdaniem zapowiedź takiego boomu także w firmach widać już było w IV kwartale 2017 r. – Według naszych szacunków wzrósł udział wydatków na maszyny i urządzenie, które są charakterystyczne dla firm, a spadł udział wydatków na budynki i budowle, realizowanych główne przez sektor publiczny – podkreśla Bujak. – To ważny punkt zwrotny, pokazujący, że przedsiębiorstwa będą się modernizować w większym stopniu niż dotychczas.

Opinia

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan

Nie wyobrażam sobie, by przedsiębiorstwa mogły zachować wstrzemięźliwość inwestycyjną także w tym roku. Jeśli oczywiście liczą na rozwój i zachowanie swoich pozycji rynkowych. Jednocześnie nie spodziewałbym się jakiejś potwornej dynamiki rzędu 20 proc. i więcej. Mam raczej nadzieję na inwestycje o dużym ciężarze gatunkowym, to znaczy mające charakter modernizacyjny. W naszej rzeczywistości to właśnie projekty modernizacyjne, automatyzacji, nowoczesnych technologii są najlepszą formułą na przyspieszenie rozwoju i poradzenie sobie z brakami kadrowymi.

Dane gospodarcze
Produkcja przemysłowa rozczarowała. „Po wystrzale prawie nie został ślad"
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Dane gospodarcze
Druga kadencja Donalda Trumpa jest nadal sporą zagadką dla inwestorów
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Tak się obniża inflację w Rosji. Kreatywna statystyka Kremla
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Dane gospodarcze
PKB Chin znów mocno rośnie. Co czeka ten kraj w 2025 roku?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego