Reklama
Rozwiń

Przemysł w doskonałej formie. Najlepszy wynik w tym roku

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w październiku o 1 proc. rok do roku. Po korekcie o wpływ czynników sezonowych, to wynik najlepszy w tym roku.

Aktualizacja: 20.11.2020 11:28 Publikacja: 20.11.2020 11:00

Przemysł w doskonałej formie. Najlepszy wynik w tym roku

Foto: AdobeStock

Na pierwszy rzut oka październikowy wynik przemysłu jest sporym rozczarowaniem. We wrześniu produkcja wzrosła aż o 5,9 proc. rok do roku, nieco bardziej niż w minionym miesiącu wzrosła też w lipcu i sierpniu.

Czytaj także: #RZECZoBIZNESIE: Maciej Bukowski: Polski nie stać na kolejny lockdown

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści spodziewali się jednak takiego wyhamowania wzrostu produkcji. Takim oczekiwaniom sprzyjał niekorzystny układ kalendarza. Październik tego roku liczył o jeden dzień roboczy mniej niż w zeszłym roku, podczas gdy wrzesień miał o jeden dzień roboczy więcej niż 2019 r. Po korekcie danych o wpływ tego rodzaju czynników, produkcja w październiku wzrosła aż o 3,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 3,6 proc. we wrześniu. Lepszy pod tym względem był ostatnio listopad ub.r.

W stosunku do września produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 3,2 proc., a po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych o 1,6 proc. To wynik najlepszy od lipca. Ekonomiści z banku Pekao wyliczyli, że tym samym produkcja sprzedana przemysłu osiągnęła najwyższy poziom w historii. I niewiele brakuje, aby wróciła do trendu wzrostowego sprzed pandemii.

Kołem zamachowym całego sektora przemysłowego jest przetwórstwo, gdzie produkcja wzrosła w październiku o 1,7 proc. rok do roku (w ujęciu nieodsezonowanym). Ekonomiści podkreślają, że świadczy to o silnym popycie zagranicznym na wyroby polskiego przemysłu.

Tak jak w poprzednich miesiącach, w październiku wśród branż, które odnotowały największe zwyżki produkcji, były te najmocniej zorientowane na eksport. Przykładowo, produkcja urządzeń elektrycznych wzrosła o 17,4 proc. rok do roku (po 26,6 proc. we wrześniu), produkcja komputerów oraz wyrobów elektronicznych i optycznych o 8,2 proc. (22,8 proc. we wrześniu), a produkcja mebli o 5,5 proc. (15,8 proc. we wrześniu). Na wyniki przemysłu ogółem negatywny wpływ miało ponownie wydobycie węgla i innych surowców. W tym przypadku produkcja zmalała w październiku o 5,2 proc. rok do roku, po zniżce o 14,4 proc. rok do roku miesiąc wcześniej.

Patrząc na wtorkowe dane GUS z innej perspektywy, najbardziej – o 7,8 proc. rok do roku po 21,2 proc. we wrześniu – wzrosła produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych. O 3 proc. rok do roku zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych. Produkcja dóbr związanych z energią zmalała o 7,8 proc. rok do roku, dóbr inwestycyjnych o 1,4 proc. rok do roku, a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 0,3 proc. rok do roku.

- W globalnym przemyśle brak jeszcze oznak drugiej fali pandemii Covid-19. W listopadzie i w grudniu dojdzie już do pogorszenia koniunktury, ale mniejszego niż w trakcie pierwszej fali pandemii – skomentowali na Twitterze ekonomiści z ING Banku Śląskiego.

Dane gospodarcze
Najwyższy wzrost podaży pieniądza od trzech lat. Nowe dane NBP
Dane gospodarcze
Minister finansów Andrzej Domański: Gospodarka przyspiesza
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna zaskoczyła. Takich danych nikt się nie spodziewał
Dane gospodarcze
Cudów tym razem nie było. Z polskiego przemysłu powiało lekkim chłodem
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Dane gospodarcze
Przemysł gorzej od prognoz. Miesiąc temu Tusk triumfował, teraz nie ma powodów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku